1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Başkent Ankara pilot akıllı şehir

Başkent Ankara pilot akıllı şehir

Enerji Günlüğü - Kamu Teknoloji Platformu başkent Ankara’yı pilot akıllı şehir olarak belirledi. Akıllı şehirlerin bir kalkınma aracı olduğu, işletmelere...

Başkent Ankara pilot akıllı şehir

Enerji Günlüğü - Kamu Teknoloji Platformu başkent Ankara’yı pilot akıllı şehir olarak belirledi. Akıllı şehirlerin bir kalkınma aracı olduğu, işletmelere rekabet gücü sağladığı, trafik ve otopark sorununa çözüm sağladığı vurgulandı. 

Şehirlerin öncelikli sorunları haline gelen güvenlik, ulaşım, trafik, enerji ve su kaynaklarının verimli kullanılması konusunda en iyi çözüm olarak gösterilen akıllı şehirler, Kamu Teknoloji Platformu tarafından düzenlenen Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda mercek altına alındı. Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl açış konuşmasında, Akıllı Şehirler Dönüşüm Hareketi’ni Ankara’dan başlattıklarını ilan etti. 

Bu konuda somut adımlar üzerinde çalıştıklarını söyleyen Akçıl şöyle konuştu: 

“Ankara Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Akıllı Şehirler Pilot Projesi’ni başlatıyoruz. Enerji, ulaşım ve güvenlik başlıklarında kamu-STK-özel sektör ortak yatırımıyla projeleri hayata geçireceğiz. IBM, Intel ve Google’ın desteğiyle Ankara’yı akıllı bir şehre dönüştüreceğiz. Bu projenin Türkiye için rol model olacağına inanıyorum. Bunun yanı sıra Akıllı Şehirler Dönüşüm Portalı kuruyoruz. Bu portal sayesinde akıllı şehirlerle ilgili ihtiyaç duyulan her türlü veriye belediyeler ulaşabilecek.” 

Akçıl, akıllı şehirlere sadece teknoloji olarak bakmadıklarını, toplumun adaptasyonu, yasal çerçeve, finansman ve sürdürülebilirlik gibi farklı açılardan yaklaştıklarını da ifade ederek Kalkınma Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile akıllı şehirler konusunda ortak adımlar üzerinde çalıştıklarına değindi. Akçıl, dünyada bu konuda önemli bir otorite olan Smart City Council ile global bir iş birliği hazırlığında olduklarını da vurguladı.

AKILLI ŞEHİR REKABET GÜCÜ SAĞLIYOR

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdemir ise dünya nüfusunun yüzde 51’inin kentlerde yaşadığına dikkat çekerek bu oranın 2050’de yüzde 70’lere ulaşacağını ifade etti. Artan hızlı kentleşmenin konut, trafik, işsizlik, çevre, sağlık, eğitim, asayiş gibi sorunların da artmasına neden olduğunu açıklayan Özdemir, bu konuların çözümü için akıllı şehirlerin öne çıktığını ifade etti. Ankara’nın akıllı şehir olma potansiyelinin yüksek olduğuna işaret eden ASO Başkanı, Türkiye’nin dünya kentleriyle de rekabet etmesinde akıllı şehir yatırımlarının son derece önemli olduğunu vurguladı.

KAMU-ÖZEL SEKTÖR İŞBİRLİĞİ

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ise konuşmasında şehir nüfusunun artmasının sorunları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Bu sorunları çözmek için bilim ve teknolojinin etkin kılınmasının önemli olduğunu ifade eden Çelik, akıllı şehirler konusunda kamu ve özel sektörün birlikte yeni adımlar atması gerektiğini bildirdi. Başlangıç noktası olarak alt yapı yatırımlarının tamamlanması gerektiğine işaret eden Çelik, akıllı şehirler sayesinde otobüsün durağa gelirken kaç yolcuyla geleceğinin bilineceğini, çöpün dolduğunu ikaz eden sensörlerin olacağını, enerji ihtiyacının öngörülerek kaynakların en efektif şekilde yönetilmesinin mümkün olacağını söyledi.

AKILLI ŞEHİRLER KALKINMA ARACI 

Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, “Kentleşme ve teknoloji anlamında akıllı şehir yaklaşımı Bakanlığımız tarafından kalkınma aracı olarak görülüyor. Sağlık, ulaştırma, bina, afet yönetimi gibi alanlarda akıllı şehir uygulamalarının yaygınlaşmasının Kalkınma Planı’nda önemli bir yeri bulunuyor” diye konuştu. Coşkun, vatandaşlara sunulan hizmetlerde sağlanacak iyileşmenin hem yerel ekonomiyi güçlendireceğini hem de küresel alanda da kentsel rekabet üstünlüğünü sağlayacağını ifade etti.

TRAFİĞE OTOPARKA AKILLI ÇÖZÜM 

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Özgür Güven ise şu anda Ankara’da birçok veriyi elektronik ortama aktarabildiklerini ve bu şekilde şehrin alışkanlıklarını ölçebildiklerini ifade etti. Güven, Ankara Bilet ve elektronik bilet uygulamaları sayesinde günde 1 milyon vatandaşın toplu taşıma ile seyahat ettiğini, toplu taşıma araçlarının 7 bin durağa 700 bin kez uğradığını aktararak bu verileri akıllı şehir projesi sayesinde ulaşımın efektif kılınması için kullanabileceklerini söyledi. Ankara’nın önemli sorunlarından biri olan otopark sorununa da akıllı çözümler getireceklerini belirten Güven, vatandaşların boşluk oranına göre otoparklara yönlendirecek sistem üzerinde çalıştıklarını söyledi.

ŞÜPHELİ PAKETLERE SON 

Güvenlik konusunun da öncelikli gündem maddeleri olduğunu bildiren Özgür Güven, yapay zeka desteğiyle şüpheli paketlerin tanımlanabileceğin ve kimler tarafından bırakıldığının tespit edilebileceğini açıkladı. Kamu Teknoloji Platformu ile hayata geçirecekleri Ankara Akıllı Şehir Pilot Projesi’nin birinci fazında; hava durumu yönetimi, Coğrafya Bilgi Sistemi sayesinde tarım hayvancılık alanlarını belirleme, park ve şerit ihlallerinin tespit edilmesi konularının yer aldığını söyleyen Güven, projenin ikinci fazda ise trafik yoğunluk tahmini, olay-kaza tespiti, toplu taşıma ihtiyaç analizinin yapılacağını açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler