1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Batı Akdeniz’e gelen leyleklere güvenli yuva

Batı Akdeniz’e gelen leyleklere güvenli yuva

Antalya, Burdur ve Isparta’da yüksek gerilim elektrik hatlarına yakın leylek yuvaları, riskli alandan çıkarılmaları için bu amaçla hazırlanan özel direklere taşınıyor.

Batı Akdeniz’e gelen leyleklere güvenli yuva

Enerji Günlüğü - Antalya, Burdur ve Isparta’da yüksek gerilim elektrik hatlarına yakın leylek yuvaları, riskli alandan çıkarılmaları için bu amaçla hazırlanan özel direklere taşınıyor.

Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. (AEDAŞ), Isparta, Burdur ve Antalya’da leyleklerin yüksek gerilim hatlarından olumsuz etkilenmemesi için Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliği ile 6. Bölge Müdürlüğü ile ortak çalışma başlattı. Bu çerçevede leyleklerin göç güzergahları üzerindeki hatlar izolasyon malzemesi ile kaplanıyor. Yüksek gerilim hattına mesafesi risk teşkil eden leylek yuvaları, güvenli noktalara taşınıyor.

Geçtiğimiz yıllarda Isparta ve çevresinde başlatılan çalışma kapsamında bu yıl da Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü işbirliğiyle Manavgat İlçesi Çavuşköy Mahallesi’nde, elektrik direklerinin üzerindeki leylek yuvaları, yine aynı bölgede özel olarak hazırlanan direklere taşındı. Yeni platforma zarar verilmeden yerleştirilen yuvalar, özel olarak tasarlanan altlık sayesinde korunaklı bir şekilde ev sahiplerini bekliyor.

BİNLERCE KM GELİP YUVALARINI BULUYORLAR

AEDAŞ Genel Müdürü Bahadır Müdüroğlu, elektrik dağıtım hizmeti verdikleri Antalya, Burdur ve Isparta’daki birçok bölgenin, göçmen kuşların yolları üzerinde yer aldığını belirterek “Bazıları kuzeye doğru gidiyor. Bazıları da yazı bölgemizde geçiriyor. Biz başta leylekler olmak üzere göçmen kuşlarımızın bu yolculukları sırasında zarar görmemesi için elektrik hatlarımızda yıllardır izolasyon çalışması yapıyoruz. Bu kapsamda Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ile koordineli çalışarak riskli bölgelerdeki leylek yuvalarını alıp yine aynı bölgede daha güvenli bir alandaki direklere taşımak üzere harekete geçtik” dedi.

ÜLKE GENELİNE YAYILABİLİR

Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürü Mahmut Temel de yaban hayatının korunması ve desteklenmesi konusunda ciddi çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Leylekler konusunda AEDAŞ işbirliği ile yapılan bu çalışmanın önemine değinen Temel, ülke geneline yayılmasında fayda gördüğünü vurguladı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yaban hayatının korunması için zorlu kış koşullarında yem desteği sağlanması, su sıkıntısı yaşanan alanlara su götürülmesi, yaralanan ve tedaviye muhtaç yaban hayvanlarının tedavisi konusunda önemli çalışmalar da yürütüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler