1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Bayer ve Nestle, karbon salınımını azaltma şampiyonu

Bayer ve Nestle, karbon salınımını azaltma şampiyonu

Enerji Günlüğü - Karbon salınımını azaltma çalışmalarında dünyanın en başarılı firmaları listesinde Alman şirketler öne çıktı. İlk sırada...

Bayer ve Nestle, karbon salınımını azaltma şampiyonu

Enerji Günlüğü - Karbon salınımını azaltma çalışmalarında dünyanın en başarılı firmaları listesinde Alman şirketler öne çıktı. İlk sırada Alman Bayer, ikinci sırada İsviçreli Nestle, üçüncü sırada Alman BASF yer aldı.
PwC tarafından hazırlanan Karbon Bildirim Projesi (Carbon Disclosure Project - CDP) Küresel 500 İklim Değişikliği raporu açıklandı. PwC tarafından 78 trilyon dolarlık varlığa sahip 655 kurumsal yatırımcıyı kapsayan rapora göre iklim değişikliğini iş stratejilerine dâhil eden şirketlerin sayısı geçen yıla göre yüzde 10 arttı. Ancak şirketlerin ortalama uzun dönem emisyon azaltma hedefi yılda sadece yüzde 1 oldu. Bu oran küresel ısınmayı 2 derece olarak sınırlamak için ülkelerden istenen yüzde 4 rakamının çok altında.

138 MİLYON ARABA EGZOSU SUSTU
Rapor kapsamındaki şirketlerin verdiği bilgiler, 2009 yılında 3.6 milyar metrik tonluk sera gazı emisyonunun 2012'de 3.1 milyar metrik ton seviyesine düşmesine ciddi katkı sağladı. Şirketlerin bildirdiği sera gazı emisyonu hacmindeki yüzde 13.8’lik azalma 227 adet doğalgaz enerji santralinin kapatılmasına veya 138 milyon arabanın trafikten çekilmesine eşit bir azalma etkisi yaratıyor. Buna karşın, şirketlerin üçte biri ise (%31) hiç bir emisyon düşüşü raporlamadılar.

AVRUPA, ALMANLAR VE İSVİÇRE ÖNE ÇIKTI
Dünyanın karbon emisyonunu en hızlı azaltan firmaları arasında ilk sırayı Alman Bayer alırken, ikinci sırada İsviçreli Nestle, üçüncü sırada yine Almanya'dan BASF yer aldı. Listede Alman BMW dördüncü, İspanya'dan Gas Natural SDG beşinci, İngiliz Diageo altıncı, Finlandiya'dan Nokia Group yedinci, Almanya'dan Allianz Group sekizinci, İsviçre'den UBS dokuzuncu ve Japonya'dan Panasonic 10'uncu oldular.

EMİSYON VERİLERİNİ TAKİP EDENLER ÇOĞALDI AMA...
Karbon Bildirim Projesi CEO'su Paul Simpson konu ilişkin açıklamasında; "Şiddetli hava olayları piyasalarda önemli mali zarara neden oluyor. Bu sebeple yatırımcılar, şirketlerin iklim olaylarına karşı dayanıklılık konusuna daha ciddi eğilmelerini bekliyor. Bu alanda sektöre liderlik eden şirketlerle olduğu gibi geride kalanlar da var. Fakat emisyon verilerini talep eden yatırımcı sayısının giderek artmasıyla şirketler açısından bu konuda harekete geçmek için ekonomik gerekçeler de çoğalıyor. Güçlü ekonomi kurmak isteyen hükümetler bu hususu göz önünde bulundurmalı" dedi.
PwC’nin sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği küresel lideri Malcolm Preston "Yıllık ilerlemeye rağmen, gerçek şu ki emisyon azaltımında şirketlerin ve ülkelerin performansı gereken seviyenin yakınından bile geçmiyor" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler