1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Bayraktar: Türk-Yunan Enerji Forumu yeni fırsatlar dönemini başlatsın

Bayraktar: Türk-Yunan Enerji Forumu yeni fırsatlar dönemini başlatsın

Enerji Bakanı Alparslan Bayraktar, ilk kez düzenlenen Türk-Yunan Enerji Forumu’nun iki ülke arasında enerji alanında yeni fırsatlar döneminin başlangıcı olmasını diledi.

Bayraktar: Türk-Yunan Enerji Forumu yeni fırsatlar dönemini başlatsın

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, ilk kez düzenlenen Türk-Yunan Enerji Forumu’na bir videomesaj gönderdi. Türkiye’nin Avrupa’nın enerji güvenliğinde önemli bir rol oynadığını kaydeden Bakan Bayraktar, Forumun, Türkiye ile komşumuz Yunanistan arasında enerji alanında yeni fırsatlar döneminin başlangıcı olmasını ümit ediyoruz” dedi.

Bakan Bayraktar, video mesajında “Bölgesel işbirliğinin sürdürülmesi ulusal ve uluslararası enerji güvenliği hedeflerimizin önemli bir parçasıdır. Ortaklıkları arttırmaya kararlıyız ve hükümetler arası iş birliğinin yanı sıra özel sektör arasındaki çabaları da arttırmaya değer veriyoruz” ifadelerini kullandı. 

SİSTEMLERİN ELEKTROFİKASYONU

Türkiye ve Yunanistan arasındaki sistemlerin elektrifikasyonu ile ilgili atılan adımlara da değinen Bayraktar, “TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi) ve IPTO (Yunanistan Bağımsız Enerji Nakil Operatörü) arasındaki en son mutabakat zaptı, arzu ettiğimiz faaliyetlerin bir örneğidir.Enerji sistemlerimizin nihai olarak elektrifikasyonu ve dijitalleşmesi için bölgeyi karbonsuzlaştırma çabalarını desteklemeye devam etmeliyiz” dedi.