1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Bayraktar: Türkiye güneş enerjisinde öncülük yapabilir

Bayraktar: Türkiye güneş enerjisinde öncülük yapabilir

Enerji Günlüğü - GÜNDER Başkanı Kemal Bayraktar, Türkiye’nin güneş enerjisiyle bina ısıtma ve soğutma teknolojileri yanında endüstriyel sıcak su...

Bayraktar: Türkiye güneş enerjisinde öncülük yapabilir

Enerji Günlüğü - GÜNDER Başkanı Kemal Bayraktar, Türkiye’nin güneş enerjisiyle bina ısıtma ve soğutma teknolojileri yanında endüstriyel sıcak su ve buhar üretiminde de öncülük yapma şansının oldukça yüksek olduğu söyledi.

Güneşle ısıtma ve soğutma teknolojileri konusunda dünya genelinde tüm paydaşların katıldığı bir platform oluşturmak amacıyla GÜNDER'in girişimleri ile 2 – 4 Aralık’ta WOW İstanbul Convention Center’de yapılan düzenlenen Uluslararası Güneşle Isıtma ve Soğutma Konferansı ve Sergisi’nin (SHC) dördüncüsünde konuşan GÜNDER Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Türkiye’nin coğrafi olarak ‘güneş bandı’ olarak isimlendirilen bir bölgede yer alma avantajını kullanarak güneş enerjisiyle bina ısıtma ve soğutma teknolojileri yanında endüstriyel sıcak su ve buhar üretiminde de öncülük yapma şansı oldukça yüksek’ açıklamasında bulundu.

Bayraktar, binalarda ve endüstride ısıtma ve soğutma amaçlı tüketilen enerjinin sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada toplam enerji tüketiminin üçte birini aşan bir paya sahip olduğuna dikkat çekerek, başta doğal gaz olmak üzere petrol kökenli yakıt ile tüketilen bu seviyedeki büyük enerjinin güneşten karşılanması konusuna yönelik çok sayıda yenilikçi uygulamanın SHC 2015 İstanbul Konferansında sunulmasının bu açıdan memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

4 Aralık’ta tamamlanan SHC Konferansı'nda güneşle ısıtma ve soğutma, güneşle bölgesel ısıtma ve soğutma, güneşle proses ısısı üretimi ve ısı depolama, binaların güneşle enerji verimli renovasyonu ve bütünleşik güneş enerjisi sistemleri, sürdürülebilir gelecekte güneş enerjisinin rolü gibi çeşitli konular ele alındı.

Önceki ve Sonraki Haberler