1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. BEDAŞ özelleştirme ihalesini Cengiz-Kolin-Limak kazandı

BEDAŞ özelleştirme ihalesini Cengiz-Kolin-Limak kazandı

Enerji Günlüğü - Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) yüzde 100 hissesine ilişkin özelleştirme ihalesini 1 milyar 960 milyon dolarlık teklifiyle...

BEDAŞ özelleştirme ihalesini Cengiz-Kolin-Limak kazandı

Enerji Günlüğü - Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) yüzde 100 hissesine ilişkin özelleştirme ihalesini 1 milyar 960 milyon dolarlık teklifiyle Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu kazandı. 

Boğaziçi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (BEDAŞ) TEDAŞ'a ait yüzde 100 oranındaki hissenin özelleştirme ihalesi bugün yapıldı. 910 milyon dolar teklif verilen ilk elemesiz turun ardında dört elemeli tur gerçekleşti. Dördüncü elemeli turda en yüksek teklif 1 milyar 765 milyon dolar oldu. Sırasıyla IC İçtaş, Torunlar Gıda, Aksa Elektrik ve Çalık Enerji elemeli turlarda elendi.

Elemeli turların ardından düzenlenen açık artırmada başlangıç tutarı 1 milyar 765 milyon dolar, artırım aralığı ise 5 milyon dolar olarak belirlendi. Açık artırmanın 6. turunda Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu ihaleden çekildi.

17 tur olarak gerçekleştirilen açık artırmada Park Holding AŞ ile Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu yarıştı. En yüksek teklifi 1.960 milyar dolar ile Cengiz-Kolin-Limak OGG verdi.

KAYIP-KAÇAK ORANI DÜŞECEK

Boğaziçi Elektrik Dağıtım ve Akdeniz Elektrik Dağıtım Bölgesi ihalelerini kazanan Cengiz-Kolin-Liman OGG'nin Enerji Koordinatörü İsmail Ergüneş, iki bölgenin devrinin Nisan-Mayıs ayları gibi tamamlanacağını düşündüğünü söyledi.

Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu İcra Kurulu Başkanı İsmail

Ergüneş, BEDAŞ'ta yüzde 12.9 düzeyinde olan kayıp-kaçak oranını 1 yıl içinde yüzde 10.8 seviyesine düşürmeyi planladıklarını belirtti.

7 DEV ORTAKLIK KATILDI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nda, Başkan Yardımcısı İbrahim Halil Kırşan'ın komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 7 firma katıldı.

İhalede tüm teklifler ABD doları cinsinden alındı. İlk tur elemesiz kapalı yazılı teklif alınmasının ardından 4 elemeli tur yapıldı, ardından açık artırmaya geçildi. Açık artırma, belirlenen başlangıç tutarı üzerinden, açık artırım aralığıyla sürdü.

BEDAŞ'ın özelleştirme ihalesine; Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Elsan-Tümaş-Karaçay Ortak Girişim Grubu, Park Holding AŞ, Aksa Elektrik Perakende Satış AŞ, Cengiz-Kolin-Limak Ortak Girişim Grubu, Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler