1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Belediyeler kendi elektriğini üretebilecek

Belediyeler kendi elektriğini üretebilecek

Enerji Günlüğü - İller Bankası, aydınlatma, arıtma ve diğer sistemlerini yenilenebilir enerjiye dönüştürmeleri için yerel yönetimlere teknik destek...

Belediyeler kendi elektriğini üretebilecek

Enerji Günlüğü - İller Bankası, aydınlatma, arıtma ve diğer sistemlerini yenilenebilir enerjiye dönüştürmeleri için yerel yönetimlere teknik destek ve kredi imkanı sunmaya başladı. Banka, yerel yönetimlerin, park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, belediyelere ait kültür merkezleri, sosyal tesisleri, bahçe ve otoparkları, sinyalizasyon ve güvenlik sistemleri, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları, benzin istasyonları, su depolarının ve arıtma tesislerinin aydınlatılması ve enerjisinin karşılanması ve şehir içi dekoratif aydınlatma sistemlerinin yenilenebilir enerjiye uygun hale dönüştürülmesi için kredi veriyor.

Bu hizmeti sunduğu ilk ay, aralarında İstanbul'dan bazı ilçe belediyelerinin de bulunduğu 20 yerel yönetimden proje başvurusu alan banka, bu şekilde Türkiye'nin hidrolik, rüzgar, güneş ve jeotermal enerji kullanımını artırarak yerel yönetimlerin enerji sorunlarını çözmeyi hedefliyor. Bu konuda gelişmiş ülkelerdeki iyi uygulama örneklerini belirleyen İller Bankası, projelere yönelik ücretsiz danışmanlık hizmeti veriyor ve uygulanabilirliğiyle alternatifleri de değerlendiriyor.

“JEOTERMAL ENERJİYLE MEYVE VE SEBZE KURUTMACILIĞI”

Konuya ilişkin bilgi veren İller Bankası Proje Dairesi Başkanlığı Yenilenebilir Enerji Proje Müdürü Erdinç Kapusuz, İller Bankası'nın sağlayacağı krediyle yerel yönetimlerin, park, bahçe, cadde ve sokak aydınlatmaları, belediye kültür merkezleri, sosyal tesisleri, bahçe ve otoparkları, sinyalizasyon ve güvenlik sistemleri, reklam panosu, otobüs durağı aydınlatmaları, benzin istasyonları, su depolarının ve arıtma tesislerinin aydınlatılması ve enerjisinin karşılanması ile şehir içi dekoratif aydınlatma sistemlerini yenilenebilir enerjiye dönüştürebileceğini kaydetti. Türkiye'nin jeotermal potansiyelinin yaklaşık 31 bin 500 megawatt olduğunu, dünyada 7, Avrupa'da 1. sırada olduğunu söyleyen Kapusuz, otel ve kaplıca gibi tesislerde kullanılan bu kaynağın geri kazanılmasının mümkün olmadığını ifade etti. Kapusuz, bu kaynağın ara sistemlerde, özellikle meyve ve sebze kurutmacılığında kullanılabileceğine dikkati çekti.

Önceki ve Sonraki Haberler