1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Benzin ve LPG pompası ithalatına gözetim

Benzin ve LPG pompası ithalatına gözetim

Enerji Günlüğü - Hükümet, akaryakıt ve LPG pompalarında kullanılan brodimetre, debimetre, akışölçer ve benzeri metreleri kapsayan pompalara ait olan...

Benzin ve LPG pompası ithalatına gözetim

Enerji Günlüğü - Hükümet, akaryakıt ve LPG pompalarında kullanılan brodimetre, debimetre, akışölçer ve benzeri metreleri kapsayan pompalara ait olan parçalarla sıvı ve gazların akış, seviye basınç veya değişebilir diğer özelliklerini ölçmeye veya muayenesine mahsus alet ve cihazların ithalatında ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulaması başlattı. 

Ekonomi Bakanlığı’nın Resmi Gazete'de yayınlanan İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliği'ne göre, yalnız akaryakıt ve LPG pompalarında kullanılan brodimetre, debimetre, akışölçer ve benzeri metreleri kapsayan pompalara ait olan parçalar ile sıvı ve gazların akış, seviye basınç veya değişebilir diğer özelliklerini ölçmeye veya muayenesine mahsus alet ve cihazlar ithalatında ileriye yönelik olarak ülke ayrımı yapılmaksızın gözetim uygulaması yürütülecek.

Söz konusu eşyalar, Ekonomi Bakanlığı İthalat Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek gözetim belgesiyle ithal edilebilecek. Gözetim belgesinin bir örneği gümrük beyannamesine eklenecek. Altışar ay süreli olarak verilebilecek gözetim belgeleri üçüncü kişilere devredilemeyecek.

Belge kapsamı eşyanın ithalatıyla ilgili belgelerin (gözetim belgesinin aslı, ayrıca ithalat gerçekleştirilmiş ise ticari fatura ve gümrük beyannamesinin fotokopisi) belge sahibi tarafından gözetim belgesinin geçerlilik süresinin bitiminden itibaren on işgünü içerisinde İthalat Genel Müdürlüğü'ne iletilecek. 

Önceki ve Sonraki Haberler