1. HABERLER

  2. PETROL

  3.  Benzine 29 kuruş, LPG’ye 71 kuruş zam geldi

 Benzine 29 kuruş, LPG’ye 71 kuruş zam geldi

Benzine gelen zam pompa fiyatına yansımazken, LPG’ye gelen zam otogazın satış fiyatını 6 liraya yaklaştıracak.  

 Benzine 29 kuruş, LPG’ye 71 kuruş zam geldi

Enerji Günlüğü - Benzine 29 kuruş, LPG'ye 71 kuruş zam geldi. Benzin fiyatına yapılan artış pompa fiyatlarına yansımazken, LPG'ye yapılan büyük zam pompa fiyatlarına da yansıyacak.

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 29 kuruş zam yapıldı. Söz konusu artış EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV'den karşılandığından dolayı pompa fiyatlarına yansımayacak. LPG'ye de 71 kuruş zam yapılırken, bu artışın pompa fiyatlarına yansıyacağı belirtildi.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası'ndan (EPGİS) yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Akaryakıt Ürünlerinde ÖTV Düzenlemesi 30/09/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 29 KRŞ/LT Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış mevcut uygulama olan EŞEL MOBİL Sistemi gereği ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.”

"Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 02/10/2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; LPG Oto gazda 71 KRŞ/LT Pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur."

Son artışla birlikte benzinin litresinden alınan ÖTV miktarı 48 kuruşa kadar düştü. LPG'den alınan ÖTV miktarı bir süredir 0 TL olarak seyrediyordu.

Son artışın ardından İstanbul’da benzinin satış fiyatı 7,80 TL olarak kalırken, LPG fiyatı 5,95 TL’ye çıkmış olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler