1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Betonlanan 6 kuyudan tekrar petrol üretiliyor

Betonlanan 6 kuyudan tekrar petrol üretiliyor

Enerji Günlüğü - Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Derneği tarafından açıklanan ‘Türkiye Enerji Raporu’ toplantısında konuşan Enerji ve...

Betonlanan 6 kuyudan tekrar petrol üretiliyor

Enerji Günlüğü - Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Derneği tarafından açıklanan ‘Türkiye Enerji Raporu’ toplantısında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Anadolu’da yabancı şirketler tarafından açılan ve daha sonra üzeri betonla kapatılan petrol kuyularından 6 kuyuyu tekrar açtıklarını belirterek," Burada 100 ila 500 varil arasında günlük petrol üretiliyor” dedi.

Yıldız, hampetrol fiyatlarının düşük olduğu dönemlerde Anadolu’da açılan petrol kuyularının ekonomik açıdan fizibl olmadığı gerekçesiyle kapatıldığına işaret ederek, “80’li yıllarda ham petrolün varil fiyatı 19-20-22 dolarlar seviyesindeyken bizim bazı kuyularımız betonlandı. Eğer siz bir yerde hampetrol çıkarmak için 30 dolar masraf eder ancak 20 dolar ciro elde ederseniz, tabii ki o kuyuyu açmamak veya çalıştırmamak daha uygun olur. O yüzden biz şu anda özellikle Diyarbakır, Adıyaman, Şanlıurfa gibi yerlerde şu anda 6 tane betonlanan kuyudan tekrar çalışıp, şu anda oradan petrol üretiyoruz” dedi. Yıldız, “Kapasitemiz çok sınırlı olsa da; kiminde 100 varil, kiminde 500 varil olsa da şu anki fiyatlar bunu kurtarıyor. Masraflarımızı rahatlıkla kurtarıyor. Şu anda biz o kuyularda çalışıyoruz. Bir kısmını da açmaya devam edeceğiz. O yüzden ithal ettiğimiz petrol ve doğal gazın yerli kaynaklar haline gelesiyle alakalı çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler