1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Biotrend, İnegöl tesisini açtı

Biotrend, İnegöl tesisini açtı

Biotrend Enerji İnegöl Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi, Bursa'nın atıklarını enerjiye dönüştürerek 75 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Biotrend, İnegöl tesisini açtı

Enerji Günlüğü - Biotrend Enerji İnegöl Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi, düzenlenen törenle hizmete girdi. 9,47 MW olan tesisin kurulu kapasitesin, yeni yatırımlarla 12 megavata ulaştırılması hedefleniyor. 

Tesis yeni yatırımlarıyla 75 bin konutun enerji ihtiyacını karşılayacak. Tesisin günlük bertaraf kapasitesi ise 2000 ton. Tesis faaliyetleri ile yıllık 340.000 ton CO2 salınımına engel oluyor.

Biotrend Enerji İnegöl Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın katılımıyla açıldı. 

Açılışta Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adnan Doğan ve Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO Osman Nuri Vardı, Bakan Murat Kurum ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş’a, heykeltıraş Rüçhan Keçeci’nin bu tesisten çıkan atıkların geri dönüşümüyle yapılan Seyit Onbaşı ve Yeniçeri eserlerini takdim etti.

BURSA’NIN ÇÖPÜ ENERJİYE DÖNÜŞÜYOR

Tesis sayesinde Bursa’nın evsel atıkları elektrik enerjisine dönüşüyor. Tesise gelen karışık belediye atıkları ‘cinslerine göre’ mekanik ayırma tesisinde tasnif edildikten sonra, organik atıklar biyogaz tesisine alınarak metan gazından elektrik üretiliyor. Bakiye atıklar düzenli depolama alanına, kalorifik değeri olan atıklar ‘atıktan türetilmiş’ yakıt hazırlama tesisine, geri kazanımı mümkün atıklar ise lisanslı firmalara gönderiliyor. 

75 BİN HANENİN ELEKTRİĞİNİ ÜRETECEK

Açılış sırasında gazetecilere tesis hakkında bilgi veren Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO Osman Nuri Vardı; “Bu tesisimizde günlük işlenen atıklardan yılda 20.000 ton üzerinde ambalaj atığı ve 80.000 ton üzerinde ATY ekonomiye geri kazandırılırken, yılda üretilen 75.000 MWH enerji ile 75.000 hanenin elektrik enerji ihtiyacı karşılanmakta. Diğer yandan tesis faaliyetleri ile 340.000 ton CO2 salınımına engel olunmakta. İklim değişikliği firma olarak en önemli konularımızın başında geliyor, bu doğrultuda yaptığımız yatırımlarla Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İklim Hızlandırma Programına kabul edildik. Gelecek nesiller için yaptığımız tüm yatırımların, dünya tarafından da taktir görmesi bizim için büyük bir gurur.“ dedi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler