1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Birol: ABD Rusya’nın petroldeki birincilik ünvanını alacak

Birol: ABD Rusya’nın petroldeki birincilik ünvanını alacak

Enerji Günlüğü - IEA Başkanı Fatih Birol, ABD’nin bu yıl olmasa bile, gelecek yıl kesinlikle dünyanın en büyük ham petrol üreticisi ünvanını Rusya'dan...

Birol: ABD Rusya’nın petroldeki birincilik ünvanını alacak

Enerji Günlüğü - IEA Başkanı Fatih Birol, ABD’nin bu yıl olmasa bile, gelecek yıl kesinlikle dünyanın en büyük ham petrol üreticisi ünvanını Rusya'dan alacağını söyledi.

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, ABD'nin en geç 2019'da Rusya'yı geride bırakarak dünyanın en büyük petrol üreticisi konumuna geleceğini söyledi. Tokyo'da konuşan Birol, "ABD, bu yıl olmasa bile, gelecek yıl kesinlikle dünyanın en büyük ham petrol üreticisi ünvanını Rusya'dan alacak" dedi. 

Birol konuşmasında ABD'nin petrol üretiminin 2020'den önce tepe yapmasını beklemediğini ve üretimde gelecek 4-5 yılda bir düşüş öngörmediğini de ifade etti.

ABD'nin ham petrol üretimi 2017'de 1970'lerden bu yana ilk kez 10 milyon varil/günü aşarak Suudi Arabistan'ı geride bıraktı. ABD Enerji Bakanlığı'na bağlı Enerji Bilgi İdaresi, ABD'nin ham petrol üretiminin 2018 sonuna doğru günlük 11 milyon varili aşmasını bekliyor. 

 
Önceki ve Sonraki Haberler