1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Birol: Nükleeer ve yenilenebilir enerji cari açığı azaltmada ön planda

Birol: Nükleeer ve yenilenebilir enerji cari açığı azaltmada ön planda

Enerji Günlüğü - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, cari açığın azaltılmasının önemine vurgu yaparak bunun için atılabilecek...

Birol: Nükleeer ve yenilenebilir enerji cari açığı azaltmada ön planda

Enerji Günlüğü - Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başekonomisti Fatih Birol, cari açığın azaltılmasının önemine vurgu yaparak bunun için atılabilecek adımlardan en önemlilerinin nükleer enerji ve yenilenebilir enerji olduğunu söyledi.

Başekonomist Birol, NATO Savunma Koleji’nin toplantısına katılmak üzere geldiği Roma’da, önemli olanın cari açığı azaltmak olduğunu belirterek, cari açıkta önemli yer tutan enerji faturasını düşürmenin esas yolunun petrol, doğalgaz, kömür tüketimini başka enerji kaynaklarıyla çeşitlendirmek olduğunu, burada da nükleer ve yenilenebilir enerjinin ön plana çıktığını söyledi.

FATURA ENERJİYİ ÇEŞİTLENDİREREK DÜŞER

Türkiye’de son dönemde doların yükselişinin enerji ithalatını olumsuz etkilediği anımsatılan ve Merkez Bankası’nın faiz artışına gitmesinin ardından Türk lirasının dolar karşısında yeniden değer kazanmasının enerji ithalat faturasına ve cari açık verilerine etkisinin nasıl olacağı sorusuna Birol, “Türkiye’nin enerji faturası, cari açık içerisinde çok önemli bir yer tutuyor. Petrol, doğalgaz, kömür ithalatımız neticesinde. Tabii Merkez Bankası’nın aldığı kararlar, dolar kurlarındaki değişmeler, bunlar cari açık üzerinde etkili olacaktır. Ancak bu geçici bir etkidir” yanıtını verdi.

Birol, enerji ithalatı ve onun büyük pay sahibi olduğu cari açığa nükleer enerjinin uzun vadede yapabileceği katkıya dikkati çekerek, “Önemli olan cari açığı azaltmak. Enerji faturasını düşürmenin esas yolu petrol, doğalgaz, kömür tüketimini başka enerji kaynaklarıyla çeşitlendirmek. Burada da nükleer enerji ön plana çıkıyor” dedi.

NÜKLEER VE YENİLENEBİLİR ENERJİ CARİ AÇIKTA ÖNEMLİ

IEA Başekonomisti Birol, nükleer enerjinin Türkiye’nin enerji gündemine girmesinin, özellikle doğalgaz ve kömür ithalatına bağlılığı azaltacağını ve iklim değişikliği konusunda da katkı sağlayacağını ifade ederek, “Nükleer enerji ve yenilenebilir enerji, cari açığın azalması için atabileceğimiz adımlardan önemlileridir” diye konuştu.

IRAK'LA ANLAŞMA TÜRKİYE'NİN EKONOMİK TARİHİNİ DEĞİŞTİREBİLİR

Türkiye ile Irak arasında son derece önemli bir enerji gündemi olduğundan da söz eden Birol, “Eğer Türkiye, Bağdat ve Erbil ile birlikte petrol ve doğalgaz konusunda bir anlaşmaya imza atarsa bu Türkiye’nin ekonomik tarihini değiştirebilecek bir öneme haiz olacaktır” dedi.

Gerek Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun gerek Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın, hem Bağdat hem Erbil ile ciddi çalışmalar yürüttüğünü belirten Fatih Birol, “Umarım bunun neticesinde hem Bağdat’ın hem Erbil’in rızası alınarak bir anlaşma yapılacaktır. Sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda Irak’ın ve Irak halkının refahının artması, onların petrol ve doğalgazının en ekonomik olarak pazara ulaşması açısından son derece önemlidir” dedi.

KIBRIS'TA ORTAK ANLAŞMA ŞART

ABD’nin devreye girmesiyle geçen hafta yeniden başlayan Kıbrıs müzakerelerinin enerji odaklı politikalara nasıl yansıyacağı sorusuna Başekonomist Birol, Doğu Akdeniz’de ciddi anlamda petrol ve doğalgaz yatakları olduğunu belirterek, bunların bölge ülkelerinin ortak çalışması ile değerlendirilebileceğini söyledi.

Birol, şunları kaydetti:

“Bu doğalgaz ve petrol yataklarının çıkarılması, üretilmesi ve taşınması, bu yataklara komşu olan ya da sahip olan ülkelerin hep birlikte çalışması, ortak bir anlaşmaya varması sonucu gerçekleşir. Benim umudum bütün ülkelerin katkısıyla hem ülkelerin ekonomisine hem de bölgesel ve küresel enerji arz güvenliğine katkı yapacak şekilde, en kısa şekilde çözümlenmesi.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler