1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Biyodizel sektörü 700 milyon lirayı yakaladı

Biyodizel sektörü 700 milyon lirayı yakaladı

Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, akaryakıt talebinin düştüğü bu dönemde, biyodizel üreticileri olarak yerli kaynakları ülke ekonomisine kazandırmaya devam edeceklerini söyledi. 

Biyodizel sektörü 700 milyon lirayı yakaladı

Enerji Günlüğü - Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, akaryakıt talebinin düştüğü bu dönemde, biyodizel üreticileri olarak yerli kaynakları ülke ekonomisine kazandırmaya devam edeceklerini söyledi. 

Biyodizel Sanayi Derneği Başkanı Selçuk Borovalı, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye’de biyodizel sektörünün 14 yılı geride bıraktığını hatırlattı. Petrol fiyatlarının çok kısa bir sürede yaşadığı sert düşüş ile son 17 yılın en düşük seviyesini gördüğünü belirten Borovalı, “COVİD-19 virüsünün yarattığı talep daralmasının küresel petrol talebi ve fiyatları üzerinde yarattığı aşağı yönlü baskı ile sadece Türkiye’de değil küresel ölçekte tüm yenilenebilir enerji sektörlerinin rekabet açısından zorlanacağı bir alana taşındı” dedi. Yerli kaynakların ekonomiye kazandırıldığı biyodizel üretimi ile halen Türkiye’de yılda 700 milyon TL’lik ekonomik değer yaratıldığını kaydeden Borovalı, bu sayede aynı miktarda petrol ve petrol türevi ithalatının önünün kesildiğini ifade etti.

ATIK YAĞLARIN DÖNÜŞÜMÜ, YAĞLI TOHUM TARIMI

Akayakıtta zorunlu biyodizel harmanlaması uygulamasının üçüncü yılında atık ekonomisi, tarımsal kalkınma ve istihdam kapasitesi alanlarında sağladığımız katkıyı sürdürme ve ileriye taşıma konusunda kararlılıklarını dile getiren Borovalı şunları söyledi:

“Bugün ticari kazanç sağlama günü değil. Sektör olarak ekonomiye sağladığımız faydalar zincirinin tüm halkalarını korumak istiyoruz. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile biyodizel sektörünün sürdürülebilir gelişiminin sağlanması amacıyla ilk günden bu yana büyük bir şeffaflık ve iş birliği içerisinde çalışmalar yürütüyoruz. Diğer yandan ülkemizde atık bitkisel yağların geri dönüşümünün sağlanması alanında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerli yağlı tohum tarımının geliştirilmesinde ise Tarım ve Orman Bakanlığı ile koordineli olarak önemli projeler yürütüyoruz. Tüm bu alanlarda iş birliklerimizi kesintisiz sürdürerek gerek ülke ekonomisi gerekse sektörümüz için üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getirmeye devam ediyoruz.”

“BİYOYAKITLAR VAZGEÇİLMEZ ÇÖZÜM”

Toplumsal, çevresel ve ekonomik alanlarda sürdürülebilir kalkınma için yenilenebilir enerji yatırımlarının önemini vurgulayan Borovalı, ulaşım sektöründe yenilenebilir enerjinin payının arttırılması için biyoyakıtların vazgeçilmez bir çözüm olduğuna vurgu yatı. Sektörün tüm paydaşlarıyla birlikte içinden geçilen zor zamanların üstesinden geleceklerine duyduğu inancı dile getiren Borovalı, “Karayolu ulaşımının yanında dünyadaki uygulamalara benzer olarak ülkemizde havacılık sektöründe de yerli kaynaklardan üretilecek biyoyakıtlar üzerine çalışılmaya başlandı. Bu süreçlerde biyodizel sektörünün tecrübeleri, devamlılığı ve kazanımları büyük değer taşıyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler