1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. BM İklim Zirvesi’ne petrol CEO’su başkan!

BM İklim Zirvesi’ne petrol CEO’su başkan!

Sultan Ahmed Al Jaber, bu yıl Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleştirilecek olan COP28 BM iklim zirvesinin yeni Başkanı olarak göreve getirildi. 

BM İklim Zirvesi’ne petrol CEO’su başkan!

Enerji Günlüğü - İlk kez bir BM İklim Zirvesi’ne bir petrol şirketinin CEO'su başkanlık yapacak. Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi'nin (ADNOC) CEO'su Sultan Ahmed Al Jaber, COP28 BM iklim zirvesinin yeni Başkanı olarak görevlendirildi.

BM İklim Zirvesi 28. Taraflar Konferansı (COP28) 2023 yılında Birleşik Arap Emirlikleri'nde gerçekleştirilecek. Bu yıl bir ilk gerçekleşerek iklim zirvesine bir petrol şirketinin üst düzey yöneticisi başkanlık edecek. Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi'nin (ADNOC) CEO'su olan Sultan Ahmed Al Jaber, COP28 BM İklim Zirvesi'nin yeni Başkanı olarak göreve getirildi.

COP28 yaklaştıkça Al Jaber'in rolü ve hedefleri üzerinde yoğun tartışmalar bekleniyor ve birçok gözlemci ve uzman Al Jaber'in görevi süresince ADNOC CEO'luğundan istifa etmesi beklentisi içerisinde.

“CEO’LUK GÖREVİNİ BIRAKMASI ZORUNLUDUR”

Al Jaber'in atanmasına yönelik değerlendirmelerde bulunan Uluslararası İklim Eylem Ağı (Climate Action Network) İcra Direktörü Tasneem Essop, "COP28'e ev sahipliği yapan BAE'nin Ekselansları Sultan Ahmed Al Jaber'i COP28 Başkanı olarak atadığını duyurmasıyla birlikte, Abu Dabi Ulusal Petrol Şirketi'nin CEO'luğu görevinden istifa edeceği konusunda tüm dünyaya güvence verilmesi zorunludur. İklim krizini ele almakla görevli bir sürece böylesi bir çıkar çatışmasıyla başkanlık edemez, krizden bizzat sorumlu olan bir sektörün başındadır. CEO'luk görevinden istifa etmezse, bu durum BM iklim görüşmelerinin bir petrol şirketi ve ona bağlı fosil yakıt lobicileri tarafından tamamen ele geçirilmesiyle eşdeğer olacaktır. Glasgow'daki COP26'ya 500 fosil yakıt lobicisi katılmıştı, Mısır'daki COP'ta bu sayı %25 artmıştı, COP28 ise iklim müzakerelerini iklim eylemi konusunda kaydedilen ilerlemeyi baltalamak için kullanacaklarına şüphe olmayan çıkar çevreleri için açık sezon gibi görünüyor. Sivil toplum olarak Al Jaber'den doğru olanı yapmasını ve ya kenara çekilmesini ya da istifa etmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.