1. WEB TV

 2. DOĞALGAZ

 3. Boğaziçi'nin karbon-negatif biyorafinerisi Avrupa'da bir ilk

Boğaziçi'nin karbon-negatif biyorafinerisi Avrupa'da bir ilk

Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü’nde 2021 yılında faaliyetlerine başlayan INDEPENDENT projesi yıllık yaklaşık 1200 ton karbon dioksit yakalama ve kullanma kapasitesi sağlayarak Avrupa’nın ilk karbon-negatif biyorafinerisi olma özelliğini taşıyor.

 

Enerji, gıda, sağlık, çevre, tarım ve hayvancılık sektörlerinde yosun tabanlı alternatif ürünlerin sunulması ile birlikte üretiminde fosil enerji harcanan tüm kaynaklardan tasarruf sağlanarak çift kazanımlı sürdürülebilirlik sağlanıyor.

Tesisin açılışı, Enerji Bakanı Fatih Dönmez, Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut'un da katıldığı bir törenle yapıldı. 

INDEPENDENT Proje sahası %100 yenilenebilir rüzgar enerjisi ile çalışırken sıfır atık temelli geliştirilen biyoenerji uygulamaları ile AB ve Türkiye’nin Yeşil Mutabakat hedeflerine şimdiden destek oluyor. Yosun tabanlı ve yüksek besleyici öğelere sahip gıda ürünleri verimli tarımsal arazileri kullanmadan “tarladan sofraya” stratejisine doğrudan katkı sağlıyor, yenilikçi ve sürdürülebilir çözüm önerileri getiriyor.

INDEPEDENDENT projesi enerji, gıda, sağlık, çevre, tarım ve hayvancılık sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’ler için alg tabanlı biyoteknolojik ürünler sunarak fosil kaynaklara bağımlılığın kırılmasında kilit çözümler sunarken, yenilenebilir, sürdürülebilir ve yüksek ekonomik girdi uluslararası rekabet gücünü artırıyor.

INDEPENDENT projesi alg biyoteknolojileri alanında ulusal Ar-Ge kapasitesini artırırken uluslararası arenada bir mükemmeliyet merkezi oluşturuyor. Entegre biyorafineri modeli ile Avrupa Birliği’nin mavi büyüme ve döngüsel ekonomi programlarına doğrudan katkıda bulunabilecek alg ürün ve teknolojilerinin geliştirilmesinde öncülük ediyor.

INDEPENDENT Projesi 2030 yılına kadar taahhüt edilen Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan dokuz tanesine doğrudan katkı sağlamaktadır.

 • Hedef 2 - Açlığa Son
 • Hedef 6 - Temiz Su ve Sanitasyon
 • Hedef 7 - Erişilebilir ve Temiz Enerji
 • Hedef 8 - İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme
 • Hedef 9 - Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı
 • Hedef 11 - Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar
 • Hedef 12 - Sürdürülebilir Şehirler ve Topluluklar
 • Hedef 13 - İklim Eylemi
 • Hedef 14 - Sudaki Yaşam
Benzer Videolar