1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Borçelik 10 milyon Euro’luk yeşil kredi aldı

Borçelik 10 milyon Euro’luk yeşil kredi aldı

Borusan Holding ve Arcelor Mittal ortaklığı ile faaliyetlerini sürdüren Borçelik, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ING Türkiye’den 10 milyon Euroluk kredi sağladı.

Borçelik 10 milyon Euro’luk yeşil kredi aldı

Enerji Günlüğü - Borusan Holding ve Arcelor Mittal ortaklığı ile faaliyetlerini sürdürenBorçelik, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ING Türkiye’den 10 milyon Euroluk kredi sağladı.

Galvanizli çelik üreticisi Borçelik, ING Türkiye’’den toplam 2 yıl vade ile tek dilimden oluşan 10 milyon Euroluk kredi sağladı. Sağlanan kredi Borçelik’in, Borusan Grup sürdürülebilirlik stratejileri kapsamındaki iklim kriziyle mücadele hedefiyle, enerji verimliliğinin sağlanması ve karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik kullanılacak.

ÇELİĞİN GELECEĞİ SÜRDÜRÜLEBİLİR ÜRETİMDE

Borçelik Genel Müdürü Kerem Çakır, çeliğin enerji yoğun bir sektör olduğuna dikkat çekerken önümüzdeki süreçte karbon vergileri ve değişen müşteri beklentileri ile sürdürülebilir üretim karlılığı etkileyecek en önemli unsurlardan biri haline dönüştüğünü söyledi. Yeşil Mutabakat ve Sınırda Karbon Düzenlemesi ile ilgili olarak çelik sektöründeki tüm paydaşlarla iletişim halinde olduklarını belirten Çakır “Bu konuda sektörümüzün bir yol haritası oluşturması büyük önem taşıyor. Karbon kaynaklı vergilerden asgari derecede etkilenen bir sektör haline gelmemiz gerekiyor. Çünkü çeliğin geleceği sürdürülebilir üretimden geçiyor” dedi.

DÜŞÜK KARBONLU TEKNOLOJİLER

Borçelik’in yüksek katma değerli malzemeler üreterek kendinden söz ettiren bir marka hedefi ile hareket ettiğini belirten Çakır şöyle dedi:

“Kullandığımız enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi, düşük karbonlu yeni teknolojilere yatırım yapılması ve proseslerimizde enerji verimliliğinin sağlanması konularında pek çok uygulamayı önümüzdeki süreçte kademeler halinde hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda, tüm küresel belirsizliklere rağmen sağladığımız kredinin Borçelik’e ve sürdürülebilirlik hedeflerimizi gerçekleştirmek adına yapacağımız yatırımlara duyulan güveni teyit etmesinden büyük mutluluk duyuyoruz.”

ING Türkiye Kurumsal Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Akay da, “Sürdürülebilirliğe önemli katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu iş birliğini gerçekleştirmekten mutluyuz” dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler