1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Borçka-Ahıska Elektrik İletim Hattı açıldı

Borçka-Ahıska Elektrik İletim Hattı açıldı

Enerji Günlüğü - Borçka-Ahıska Elektrik İletim Hattı tesisinin açılışı Gürcistan’da gerçekleştirildi.Gürcistan’da Borçka-Ahıska Elektrik İletim...

Borçka-Ahıska Elektrik İletim Hattı açıldı

Enerji Günlüğü - Borçka-Ahıska Elektrik İletim Hattı tesisinin açılışı Gürcistan’da gerçekleştirildi.

Gürcistan’da Borçka-Ahıska Elektrik İletim Hattı tesisinin açılışı Enerji Bakanı Taner Yıldız, Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili, Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natık Aliyev, çeşitli kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Bakan Yıldız, bu iletim hattının yalnızca iki ülke arasında kalmayacağını, Azerbaycan'ın enerjisini de taşıyacağını vurguladı. Gürcistan ürettikçe Türkiye'nin bu enerjiyi taşıyacağını anlatan Yıldız, "Bu projeyle Gürcistan'da üretilen elektrik çok kısa bir süre içerisinde Avrupa pazarlarında artık yer alabilecek" dedi.

FİYATI ÖZEL SEKTÖR BELİRLEYECEK

Taner Yıldız, hattan gelecek elektriğin fiyatının henüz belli olmadığını,fiyatı özel sektörün belirleyeceğini belirtti.

Garibashvili, santralin, ülkesinde üretilen elektriğin Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını sağlayacağını ve iki ülke arasındaki dostluğugeliştireceğini belirtti.

Kaladze, “Bu anlaşma sadece Gürcistan için değil, iki ülke için de önemli. Gürcistan’ın çok ciddi bir hidro kapasitesi var. Bu projeyle bu enerjinin sadece ülke içerisinde değil, komşu ülkelerde de satışını yapacağız” diye konuştu.

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ FİYATLARINDA BİR DEĞİŞİKLİK BEKLEMİYORUZ

Törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Taner Yıldız, Kışla beraber elektrik ve doğalgaz fiyatlarıyla ilgili olarak,"Şu anda yaşanan kış şartlarından dolayı doğalgaz ve elektrikte bir arz problemi yaşanmıyor. Bununla ilgili bir sorun öngörmüyoruz. Önümüzdeki günlerde elektrik ve doğalgaz fiyatlarında bir değişiklik yaşanmasını beklemiyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler