1. YAZARLAR

  2. Ali Arif AKTÜRK

  3. Borsa İstanbul, ICE ile rekabet edebilir mi?
Ali Arif AKTÜRK

Ali Arif AKTÜRK

Yazarın Tüm Yazıları >

Borsa İstanbul, ICE ile rekabet edebilir mi?

Kıta Avrupa’sının 6-8 yıl önce yola çıkıp günümüzde belli bir olgunluğa ulaştırdığı doğalgaz ticaret merkezleri tartışmalarının 2013 yılında ülkemizde de tartışılıyor olması geç de olsa olumlu bir gelişme. Özellikle 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu’nun çıkmasıyla birlikte Türkiye’de herkes doğalgaz için de bir organize pazaryeri oluşturulması çalışmasına başladı. Ancak kafalar halen karışık. Aslında elektrik spot sözleşmesi ile fiziki teslimatı olan vadeli elektrik türev sözleşmelerinin Borsa İstanbul ile EPİAŞ arasında ayrıştırılması ile önümüzdeki dönemde ICE’de NASDAQ’da ya da EEX’de EPİAŞ teslimi bir türev kontratı oluşması durumunda Borsa İstanbul’daki türev kontratlarının farklarının ve rekabet avantajlarının nasıl sağlanacağını da tartışmak gerekir. 
Herşeye rağmen dünyada doğalgaz sektörünün yeni kahramanı konvansiyonel olmayan yöntemlerle gaz üretilmesi (Shale Gaz) tartışmasına yeni bir kahramanın gelme ihtimali de çok yüksektir. İngiliz BG’nin Hindistan şirketi Gyarat State Petroleum Corporation (GSPC) ile 2015 yılından başlamak üzere 20 yıllık, yılda 2,5 milyon ton LNG tedarik anlaşmasının gazının Avustralya’daki kömür rezervlerinden üretilecek doğalgaz ile elde edilecek LNG ile sağlanacak olması, dünyada yeni bir kahraman yaratacağa benziyor.
Bu hafta Uzakdoğu’daki sakinlik, LNG piyasalarında fiyatları daha da aşağıya çekiyor. Uzakdoğu’da 16 doların altına inen Haziran teslimi kargoların yanında Akdeniz ve Avrupa’da da benzer durumlar yaşanıyor. İngiltere’de NBP, 9.6 dolar civarında seyrederken Türkiye teslimi teklifler alıcısız bir pazar olmasından dolayı 10.5 dolar mertebelerinde. Bu hafta piyasalarda oluşan son durum ise Singapur LNG gazlaştırma tesisinin devreye alınması için devreye alma kargosu için anlaşmaya varması oldu. 10 tane üreticiyle devreye alma kargosu müzakeresini sonuçlandıramayan Singapur LNG, mevsim şartları dolayısıyla talebin düşmesiyle boşa çıkan kargolardan dolayı Qatargas ile 268 bin m3’lük Qmax tankeri Umm Slal için anlaşmaya vardı. 2 tane 188 bin m3’lük tankların soğutulması için kullanılacak Umm Slal tankeri 27 Mart’ta Singapur’a ulaştı, devreye alma çalışmaları sürüyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar