1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Borsa İstanbul’da gong Hun Yenilenebilir Enerji için çaldı

Borsa İstanbul’da gong Hun Yenilenebilir Enerji için çaldı

Hun Yenilenebilir Enerji’nin 15-16 Şubat 2022 tarihlerinde başarıyla tamamlanan halka arzının ardından Borsa İstanbul’da gong töreni yapıldı. 

Borsa İstanbul’da gong Hun Yenilenebilir Enerji için çaldı

Enerji Günlüğü - Koray Şirketler Grubu’nun iştiraki Hun Yenilenebilir Enerji, gong töreniyle birlikte Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladı. Törende Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Koray Şirketler Grubu ve Hun Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Orhun Kartal, Hun Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Yonca Kartal, Hun Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü İlker Hakan Kayhan ve İnfo Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Namık Kemal Gökalp günün ilk seansının açılış gongunu çaldılar.

Borsa İstanbul’da Huner işlem kodu ile yer alan Hun Yenilenebilir Enerji’nin halka arz edilen payların nominal tutarı 50 milyon TL ortak satışı ve 80 milyon TL de sermaye artırımı şeklinde gerçekleşti. Şirketin öz kaynaklarını güçlendirmek amacıyla yapılan sermaye artırımı kapsamında Hun Yenilenebilir Enerji tarafından ihraç edilen 80 milyon TL nominal değerli pay karşılığı elde edilen gelir 145 milyon 600 bin TL oldu.
243 BİN YATIRIMCIYA ULAŞTI
Enerji’nin hayatın her alanında, özellikle sanayide ve büyümede çok büyük önem arz ettiğini belirten Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, “Yenilenebilir enerji alanında kapasitelerin geliştirilmesi, ülkemizin kalkınmasında önemli bir rol oynarken dışa bağımlılığımızı da azaltacaktır.
Geçen yıl enerji sektöründe faaliyet gösteren birçok şirket Borsamızda işlem görmeye başladı, aramıza katıldı. Böylece bu şirketler sermaye piyasası aracılığıyla finansman sağladılar. Bu finansman ile yeni santraller kurdular, enerji nakil hatlarını güçlendirdiler, kapasitelerini arttırdılar ve faaliyetlerini genişlettiler.
Bu büyümeden pay almak isteyen çok önemli sayıda yatırımcı bu şirketlere ilgi gösterdi. Böylece, bu şirketler Borsamız aracılığı ile yatırımcılarla buluştu.
Bu yüksek ilgi bu sene de devam etmektedir. Hun Yenilenebilir Enerji de halka arzdan elde ettiği gelirle kapasitesini arttırmayı planlamaktadır. Büyümesini ve karlılığını Borsamız aracılığı ile yatırımcılarıyla paylaşmak üzere bugün çok hayırlı bir yola çıkmıştır. Borsa olarak gerek halka arzlarla gerekse sürdürülebilirlik çalışmalarımızla yenilenebilir enerji sektörüne destek vermeye devam edeceğiz.
Hun Yenilenebilir Enerji’nin gelen yüksek taleple, toplam 237 milyon TL halka arz tutarı ile ve 243 bin yatırımcıya gerçekleştirilen satışla başarılı bir halka arz gerçekleştirmiştir. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına, aracı kuruma teşekkür ediyorum ve sermaye piyasalarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Hun Yenilenebilir Enerjiye Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum” dedi.
GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİNİ DEVREYE ALAN İLK ŞİRKET
Gong töreninde konuşan Koray Şirketler Grubu ve Hun Yenilenebilir Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Orhun Kartal, “60 yıla yaklaşan geçmişe sahip grubumuz, pek çok alanda ilklere imza atmanın gururunu yaşadı. Yapı Kredi Koray GYO ile 1998 yılında Türkiye’nin halka arz edilen ilk gayrimenkul ortaklığına imza atarken ayrıca 2014 yılında güneş enerji santralini devreye alan ilk kuruluş oldu.
Bugün gong töreninde Borsa İstanbul’da ilk işlem gününü kutladığımız Hun Yenilenebilir Enerji de grubumuzun gurur kaynaklarından. İştirakimiz ilk hidroelektrik santralini 2009 yılında faaliyete geçirmesinin ardından yenilenebilir enerji alanındaki kapasitesini güneş ve biyokütle enerji santralleriyle artırmayı sürdürdü” dedi.
Temmuz 2021’de grubun diğer iştiraki Kartal Yenilenebilir Enerji’nin halka arzının ardından elde edilen gelirle yatırımlarını hızla hayata geçirdiklerini belirten Kartal, şirketin öz kaynak büyüklüğünü yüzde 62 artırarak 569 milyon TL’ye çıkardıklarını söyledi.
HALKA ARZ GELİRİYLE BÜYÜYECEK
Kartal, “Hun Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı ile elde edilecek gelirle yurtiçi ve yurtdışında alım garantili projelere yatırım yapacağız ve hem şirketin hem de grubun yenilenebilir enerjideki üretim kapasitesini artırmaya devam edeceğiz. Bir süredir temasta olduğumuz ve halka arz gelirleriyle satın alacağımız yeni güneş enerji santrali projeleri var. Ayrıca yurtdışında, özellikle Avrupa’da, lisans geliştirme çalışmalarımız da devam ediyor ve yeni fırsatlara olan satın alma ilgimiz de canlı. Ancak Koray Şirketler Grubu olarak geleceğe yönelik enerji depolama, hidrojen üretimi, şebeke yönetimi gibi konularda da teknoloji kullanımı ve teknoloji geliştirmeye özel bir ilgi gösteriyoruz. Uzun vadeli planlarımızda bu teknolojileri yatırımcı olarak kullanmak ve teknoloji geliştirmek veya geliştirenlerle işbirliği yapmak var” dedi.
ÜÇTE İKİSİ YATIRIMA GİDECEK
Çevreye etkisi az veya nötr olan hizmet ve malların değer ve kullanımının günden güne arttığını belirten Hun Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü İlker Hakan Kayhan, “Bilindiği gibi Paris Anlaşması’nda hedeflenen global sıcaklık artışını 1.5 derece ile sınırlama hedefi, ‘Net Sıfır’ gibi kavramlar dünyada ve özellikle Avrupa’da karbon ekonomisi adıyla yeni bir ekonomi şekillendirdi. Mckinsey’e göre 2020-2050 yılları arasında sadece Avrupa’da yapılması gereken toplam yatırım tutarı 28 trilyon USD olarak hesaplanıyor. Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla kapasitemizi artırmayı sürdürdük ve güneş, biyokütle ve hidroelektrik santrallerimizle 95,1 MW’lık kurulu güce ulaştık. 2021’de ciromuzun yaklaşık dörtte üçünü güneş enerji santrallerimizden, dörtte birini ise biyokütle santralimiz ve hidroelektrik santrallerimizden elde ettik.
2022’de hedeflediğimiz 24.6 milyon USD cironun ise yaklaşık yüzde 50’sini güneş enerji santrallerimizden, diğer yarısını ise ilk kez 2022’de tam kapasitesiyle tam yıl üretime katkı yapacak olan biyokütle santralimizden ve hidroelektrik santrallerimizden elde edeceğiz. Ayrıca 2022 yılındaki FAVÖK hedefimiz ise 17.2 milyon USD ve bu hedefi tutturacağımıza dair yatırımcılarımıza taahhüt verdik” dedi. Halka arz ile elde edilen gelirlerin üçte ikisini yeni yatırımlara yönlendireceklerini belirten Kayhan, “Mevcut lisanslı santrallerimize başta hibrit yatırımları olmak üzere kapasite ve verimlilik yatırımları yapacağız. Ayrıca Türkiye’de halihazırda çalışan santral satın alma planımız var ve de yeni düzenlenecek ihalelere katılıp lisans almaya gayret edeceğiz.
Yurtdışındaysa öncelikli hedefimiz Avrupa’da lisans geliştirme çalışmaları ve santral yatırımlarıyla kapasite artırımı olacak. Hun Yenilenebilir Enerji olarak yaklaşık iki yıldır, başta İtalya olmak üzere Güney Avrupa ve Balkanlar’da lisans geliştirme çalışmalarımız ve planladığımız işbirlikleri var. 2022 yılı içerisinde lisansını tamamlayıp inşaatına başlayacağımız ilk yatırımımızın İtalya’da Sicilya bölgesinde olmasını hedefliyoruz. Diğer projelerimizin ise 2022 ve 2023 yıllarının farklı zamanlarında lisans tamamlama ve inşaata başlama aşamalarına gelmesini hedefliyoruz” dedi.
95.1 MW KURULU GÜCÜ VAR
Hun Yenilenebilir Enerji’nin İzmir, Manisa, Konya, Nevşehir, Yozgat ve Sivas, Kahramanmaraş’ta kurulu gücü 58,5 MW olan güneş santralleri, Manisa’da hayvansal ve bitkisel atıkların yakılmasıyla elektrik üretimi gerçekleştiren ve kurulu gücü 10,5 MW olan biyokütle enerji santrali ve Erzurum’da kurulu gücü 26,10 MW olan hidroelektrik santralleri ile toplamda 95.1 MW kurulu gücü bulunuyor. Hun Yenilenebilir Enerji’nin halka arzı kapsamında toplam 242.732 yerli gerçek ve tüzel kişi yatırımcı, 319 yabancı gerçek kişi yatırımcı, 49 yerli kurumsal yatırımcı olmak üzere toplam 243 bin 100 yatırımcı 130 milyon TL nominal değerli payın alımını gerçekleştirdi. Borsa İstanbul tarafından paylaşılan verilere göre talep sonucunda halka arz büyüklüğünün toplamda 3 katına denk gelen 698 milyon TL karşılığı filtre edilmemiş 383 milyon 347 bin 785 TL nominal değerli talep geldi. Halka arza toplamda 243 bin 100 yatırımcı katıldı.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler