1. WEB TV

  2. DOĞALGAZ

  3. Boruları bu gemi döşeyecek

Boruları bu gemi döşeyecek

.

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için sığ denizlerde boru döşeme işlemini yapacak olan ‘Castoro 10’ isimli gemi Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Marmara Denizi’ne doğru yol aldı. 

Gemi saat 11.30 sularında Ege Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na giriş yaptı. Saat 13.40 sıralarında Çanakkale önlerinde olan gemi, Kilitbahir Kalesi ve ‘Dur Yolcu' yazısı önünden ilerleyerek Marmara Denizi'ne doğru yol aldı. 

170 KM BORU DÖŞENECEK

Karadeniz’de bulunan 540 milyar metreküplük doğalgaz rezervinin karaya çıkartılması için yaklaşık olarak 170 kilometre boru döşenecek. İtalyan şirket Saipem'e ait Castoro 10 isimli gemi, sığ deniz bölümünde bulunan boruların serpilmesi ve deniz tabanına gömülmesi işini  gerçekleştirecek. Haziran ortalarında başlayacak olan boru hattı döşeme işleminin yaklaşık 5 ay sürmesi ve 2023 yılından itibaren ana dağıtım hatlarına doğalgazın aktarılması bekleniyor. 

Mayıs ayının 15’inde Hollanda’nın Schiedam Limanı’ndan yola çıkan Bahama bandıralı Castro 10’un 8 Haziran’da Filyos Limanı’nda olması planlanıyor. 1976 yılında inşa edilen gemi, 139 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğinde.

Benzer Videolar