1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Borusan EnBW Enerji’ye çevreci kredi

Borusan EnBW Enerji’ye çevreci kredi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası, Borusan EnBW Enerji’ye 80 milyon ABD doları tutarında çevreci ve kapsayıcı kredi sağladı.

Borusan EnBW Enerji’ye çevreci kredi

Enerji Günlüğü - Borusan EnBW Enerji, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığı 80 milyon dolar kredi ile kadınların yenilenebilir enerji sektöründe istihdamının artırılması için çalışacak.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD), 80 milyon ABD doları tutarında kredi sağlayan Borusan EnBW Enerji, sağlanan bu krediyle yenilenebilir enerji yatırımlarına yeni bir ivme kazandıracak. Kredisi kapsamında gençlerin yenilenebilir enerji alanında gerekli becerileri kazanmaları için yeni bir program da hayata geçirilirken işgücü piyasasında yeterince temsil edilmeyen kadınlara yönelik desteğinin de artırılması hedefleniyor. 

Borusan EnBW Enerji, gençlerin yenilenebilir enerji sektöründe istihdamına yönelik ihtiyaç duydukları becerileri kazanmaları için yeni bir programı da hayata geçirecek. Toplumsal cinsiyet eşitliği alanında çalışmalar yürüten şirket, Türkiye işgücü piyasasında yeterince temsil edilmeyen kadınların yenilenebilir enerji sektöründe istihdamının artırılmasına yönelik desteğini artırmayı da hedefliyor. 

“GENÇLERİN YEŞİL YAKA OLARAK İSTİHDAMI ARTTIRILACAK”

Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Enis Amasyalı, bu iş birliğinin yenilenebilir enerji alanında öncü çalışmalara imza atabilmeleri için önemli bir araç olduğunu ifade ederek, “Kız öğrenciler başta olmak üzere sektörde gençlerin yeşil yaka olarak istihdamının artırılmasına yönelik kapsayıcılık projemize de katkı sağlayan bu iş birliği, iklim, insan ve inovasyon odak alanlarıyla oluşturulan sürdürülebilirlik stratejimize güçlü bir destek verecek” dedi.

Borusan Holding ve Almanya EnBW AG’nin ortaklığı olan Borusan EnBW Enerji’nin üretim portföyünün tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesislerden oluşuyor. Şirket, toplam 720 MW kurulu gücünde 12 yenilenebilir enerji tesisi ile yaklaşık 1 milyon hanenin yıllık enerji ihtiyacını karşılarken, yıllık 1,2 milyon ton karbon salımını engelliyor.