1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Bosch Solar, elini günşten çekti

Bosch Solar, elini günşten çekti

Enerji Günlüğü - Alman mühendislik şirketi Bosch’un güneş enerjisi kolu Bosch Solar, fotovoltaik alanındaki faaliyetlerini durduracağını açıkladı....

Bosch Solar, elini günşten çekti

Enerji Günlüğü - Alman mühendislik şirketi Bosch’un güneş enerjisi kolu Bosch Solar, fotovoltaik alanındaki faaliyetlerini durduracağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan yazılı açıklamada şirketin fotovoltaik alanındaki üretim faaliyetlerini 2014 başı itibari ile tamamen durduracağı, pazarlama ve geliştirme faaliyetlerine de son verileceği belirtildi. Şirket sahibi olduğu varlıkları en kısa sürede elinden çıkarmaya çalışacak iken şirketin elden çıkaracağı varlıklar arasında Fransa, Vénissieux'da  yer alan 150 MW üretim kapasiteli fabrikası ve aleo solar şirketindeki yüzde 90.7 oranındaki hissesi de bulunuyor.

Bosch Solar Malezya’da geçen yıl inşasına başladığı fabrikanın inşa faaliyetlerini de durdurdu. Bununla birlikte şirketin ince film alanında teknoloji geliştirme faaliyetinde bulunan şirketi Bosch Solar CISTech GmbH ise bu konudaki karar belirleninceye kaar şimdilik faaliyetlerine devam edecek. Bosch Group güneş enerjisi sektörüne 2008 yılında kökeni 1997 yılına dayanan Alman ersol şirketini 1.1 milyar avro bedel ile satın alarak giriş yapmıştı. Güneş enerjisi birimi yalnızca geçen yıl 1 milyar avro civarında zarar eden şirketin bugüne kadarki toplam zararı ise 2.4 milyar avroya yükselmişti. Şirket 850'si aleo solar, 150'si ise Bosch Solar CISTech şirketlerinde olmak üzere 3,000 civarında kişiyi istihdam ediyordu.

Konu hakkında açıklama yapan Bosch Group Yönetim Kurulu Başkanı Volkmar Denner geçen aylarda güneş enerjisi alanındaki faaliyetlerini son teknoloji ilerlemelerini, maliyet düşürme potansiyellerini ve stratejik yeniden düzenlemeleri göz önüne alarak değerlendirdiklerini fakat güneş enerjisi birimlerinin uzun vadede ekonomik olarak yaşayabilir olma olasılığını görmediklerini kaydetti. Volkman Denner Bosch’un güneş enerjisi sektörüne girmesi kararının hata olmadığına ise vurgu yaparken, pazardaki şiddetli değişikliklerin özellikle de Çin’in üretim kapasitesindeki hızlı ilerlemenin daha önce öngörülemeyeceğini ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler