1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Bosch’tan Ar-Ge’ye 4.5 milyar €

Bosch’tan Ar-Ge’ye 4.5 milyar €

Enerji Günlüğü - Stuttgart/Münih/Brüksel- Avrupa Patent Ofisi, Bosch’un, 838 patent ile 2012 yılında Avrupa’da en çok patent alan kuruluş olduğunu...

Bosch’tan Ar-Ge’ye 4.5 milyar €

Enerji Günlüğü - Stuttgart/Münih/Brüksel- Avrupa Patent Ofisi, Bosch’un, 838 patent ile 2012 yılında Avrupa’da en çok patent alan kuruluş olduğunu açıkladı. Satışlarının yüzde 8’den fazlasını araştırma ve geliştirmeye ayıran Bosch’un 2012 yılındaki Ar-Ge harcamalarının toplamı 4.5 milyar avro’ya ulaştı. Portföyünde 90 bini aşkın aktif sınai mülkiyet olan, sadece geçen yıl 4 bin 700 patent başvurusunda bulunan Bosch’un, 20 bin 700’ü Almanya’da olmak üzere 42 bin çalışanı Ar-Ge alanında faaliyet gösteriyor. Patentler; şirketin inovasyonlarını taklit edilmeye karşı korurken, lisans çalışmaları üçüncü tarafların da Bosch’un gelişmiş teknolojilerinden yararlanmasına imkan veriyor.

 

PATENTTEN ÜRÜNE ZORLU SÜREÇ

Bosch mucitlerinden Dietmar Steiner, patentten ürüne uzanan yolun uzun bir süreç olduğuna dikkat çekerek, “Bunun bir örneğini odun sobalarında biyokütlenin temiz şekilde yakılabilmesine imkân veren parçacık filtremizde bulunan snap elektrot oluşturuyor. Hedefimiz yılda sadece iki defa bakım gerektiren bir filtre üretebilmekti. Bunu da başardık. Filtre, parçacıklı maddelerin yüzde 85’inden  fazlasının salınımını engelliyor” dedi.

 

İlk prototipleri 2006 yılında üretilerek 2008’de başvurusu yapılan snap elektrot patenti 2010 yılında yayımlandı. Yasal süreç 2011 yılında tamamlandı. Isıtma sektöründeki bazı şirketler, ilgi gösterdikleri bu yeni teknolojiyi kullanabilmek için Bosch ile lisans görüşmelerine başladı. 

Önceki ve Sonraki Haberler