1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Bosh Grubu, 2013`te yüzde 2-4`lük ciro artışı bekliyor

Bosh Grubu, 2013`te yüzde 2-4`lük ciro artışı bekliyor

Enerji Günlüğü - Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden Bosch Grubu, 2012 yılında toplam satışlarını yüzde 1.9 artışla 52.5 milyar...

Bosh Grubu, 2013`te yüzde 2-4`lük ciro artışı bekliyor

Enerji Günlüğü - Dünyanın önde gelen teknoloji ve hizmet tedarikçilerinden Bosch Grubu, 2012 yılında toplam satışlarını yüzde 1.9 artışla 52.5 milyar Euro'ya yükseltti. Şirket, bu yıl yüzde 2-4'lü ciro artışı hedefliyor. 

Bosh Grubu, 2012 yılı verilerini açıkladı. Buna göre 2012 mali yılında, Bosch’un satışları yüzde 1.9 artarak 52.5 milyar Euro'ya ulaştı. Global çalışan sayısı ise dünya çapında 3 bin 400 kişilik bir artışla toplamda 305 bin 900’e yükseldi.

OTOMOTİV TEKNOLOJİLERİNDEN 31.1 MİLYAR EURO

2012 yılında en büyük iş sektörü olan Otomotiv Teknolojisi’nde satışlarını yüzde 2.1 artırarak 31.1 milyar avroya yükselten Bosch Grubu’nun CFO’su Dr. Stefan Asenkerschbaumer, yaptığı değerlendirmede birçok iş kolunda pozitif büyüme sağladıklarını söyledi.

Güvenlik ve sürücü destek sistemlerinde büyük bir pazar ve satış potansiyeli gören Bosch, 5.000’i aşkın mühendisi ile bu sistemleri daha da geliştirmek için çalışıyor. Satışların yaklaşık 5 milyar avroluk kısmını oluşturan bu sistemlerin gelecek dönemlerde yılda yüzde 10’luk büyüme kaydetmesi bekleniyor.

YAKIT TASARRUFU

Yüksek ölçüde otonom fonksiyonlarının en önemli yararının, araçlar arasında veri alışverişi oluşturulabilmesi olduğunu vurgulayan Bosch Otomotiv Grubu Başkanı Dr. Bernd Bohr; “Otonom sürüş, ağa bağlı sürüş demek olacak” dedi. Bosch mühendisleri, uluslararası ölçekte başarılı start/stop sistemini, akıllı navigasyon fonksiyonlarını da kapsayacak şekilde modifiye ederek bir yokuş destek sistemi haline getiriyor. Böylece, ağa bağlı teknoloji ve doğru sürüş tutumu ile yüzde 15’e varan oranda yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Benzinli ve dizel sistemlerdeki yeni modifikasyonlar da tüketimde yüzde 20’lik ek bir düşüş sağlayabiliyor.

TERMOTEKNOLOJİDE BÜYÜME

Bosch; 2012 yılında, Dayanıklı Tüketim Malları ve Bina Teknolojisi sektörü yüzde 2,5’lik artışla 13,4 milyar Euro'luk satış gerçekleştirdi. Elektrikli El Aletleri bölümü, başta Doğu Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika pazarlarında yenilikçi elektrikli ev aletleri ile tüketicileri cezbederken; Güvenlik Sistemleri alanında Asya, Güney Amerika, Türkiye ve Rusya’da güçlü bir büyüme kaydetmeyi başardı.

2012 yılında Bangladeş, Kamboçya, Laos ve Myanmar’da yeni bölgesel şirketler kuran Bosch, genişlemesine 2014 yılına kadar Ortadoğu ve Afrika’da da yeni bölgesel şirketler kurarak devam edecek. Bosch, 2012 yılında 1,1 milyar Euro'su Almanya’da olmak üzere Avrupa’da yaklaşık 2 milyar Euro yatırım yaptı.

İLERİ MÜHENDİSLİK MERKEZİ

Bosch Almanya’daki yeni araştırma ve ileri mühendislik merkezini 2015 yılına kadar tamamlamış olacak. Şirket, Stuttgart yakınlarındaki Renningen’de kurduğu yeni araştırma kampüsü için 300 milyon Euro'nun üzerinde bir yatırım gerçekleştiriyor.

2020’DE ENERJİ VE BİNA TEKNOLOJİSİNDEN 8 MİLYAR EURO

Bosch, küresel enerji talebinin yüzde 40’ını oluşturan binaların enerji kaynağının, enerji yönetiminin ve izolasyonunun modernize edilmesinin ciddi enerji tasarrufu sağlamasının yanı sıra önemli bir satış potansiyeli de sunduğuna inanıyor. Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Stefan Hartung konuyla ilgili “Enerji ve ısının akıllı şekilde ağa bağlanması ve kontrolü yoluyla, ticari binalarda yüzde 20’ye varan oranlarda maliyet tasarrufu yapmak mümkün” açıklamasını yaptı.

ISI VE GÜÇ SANTRALLERİNDEN 5 MİLYAR EURO

Bosch konut ve ticari bina sahiplerine kontrollü yoğuşmalı kombiler ve modern kombine ısı ve güç santralleri gibi hizmetler de sunuyor. Bosch, 2012 yılında 5 milyar Euro'luk satış gerçekleştiren bu yeni iş sektörünün yılda yüzde sekiz oranında büyüme ile 2020 yılına kadar 8 milyar Euro'ya ulaşmasını bekliyor.

GELECEĞE BÜYÜK YATIRIM

Bosch, 2012 yılında araştırma ve geliştirme çalıştırmalarına 4,8 milyar Euro'luk yatırım yaptı. Bu yatırımların yüzde 45’i ekolojik ürünlere, yüzde 20’si ise güvenlik ve sağlık alanındaki ürünlere yapıldı. Şirketin dünya çapında araştırma ve geliştirmede istihdam ettiği çalışan sayısı ise 42.800’e ulaştı.

2013'TE YÜZDE 2-4 BÜYÜME BEKLENTİSİ

Bosch Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Volkmar Denner 2012 yılı sonuçlarını değerlendirirken, "Bu yıl gelirlerimizi artırmak amacıyla gerek mevcut iş alanlarımızda gerekse yeni iş alanlarının kurulmasında karşımıza çıkan fırsatları değerlendireceğiz" dedi.

Şirket, Avrupa başta olmak üzere dünya ekonomisinde beklenen iyileşmeye paralel olarak, satışlarının 2013 yılı sonuna kadar yüzde 2-4 oranında artmasını bekliyor.

Satış büyümesini yenilikçi ve faydalı ürünler, web tabanlı iş modelleri ve uluslararası alanda kaydedeceği genişlemeden gelmesini bekleyen Bosch Grubu, ekonomik daralmanın Avrupa’da sona ereceğini ancak bu sene de durgunluğun devam edeceğini öngörüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler