1. HABERLER

 2. PETROL

 3. BOTAŞ kamuoyunu dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı

BOTAŞ kamuoyunu dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı

BOTAŞ, internet ve sosyal medya üzerinden kurumun adı ve logosu kullanılarak yapılan dolandırıcılık girişimlerine karşı vatandaşları uyardı.

BOTAŞ kamuoyunu dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı

Enerji Günlüğü - BOTAŞ, internet ve sosyal medya üzerinden kurumun adı ve logosu kullanılarak yapılan dolandırıcılık girişimlerine karşı vatandaşları uyardı. 

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), yayımladığı bir kamuoyu duyurusuyla vatandaşları yapay zekâ tabanlı tekniklerle hazırlanan sahte hesaplar ve videolarla BOTAŞ adını, logosunu ve unvanını kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalışanlara karşı uyardı. 

BOTAŞ’ın duyurusunda son zamanlarda, yapay zekâ tabanlı tekniklerle hazırlanan sahte hesaplar ve videolarla devlet büyükleri başta olmak üzere, BAŞ yöneticileri ve tanınmış iş insanlarının ses ve görüntüleriyle birlikte BOTAŞ adı, logosu ve unvanı kullanılarak çeşitli sosyal medya platformlarında, BOTAŞ hisselerinin satışa çıkarıldığına dair asılsız ve dolandırıcılık amaçlı içerikler yayınlandığı hatırlatıldı. 

BOTAŞ’ın, yüzde yüz kamu sermayeli bir Kamu İktisadi Teşebbüsü olduğu ve herhangi bir hisse satışının söz konusu olmadığı vurgulanan duyuruda şu ifadeler yer aldı, “Yarım asırlık tecrübesiyle BOTAŞ, vatandaşlarımızın enerji arz güvenliği için üst düzey çaba sarf etmektedir. Dolandırıcılık amaçlı girişimlere yönelik yasal işlemler, Kuruluşumuz tarafından ivedilikle başlatılmış olup konuyla ilgili birçok yasa dışı içerik yayından kaldırılmış, birçoğu da yayınlanmadan engellenmiştir. BOTAŞ’ın resmi internet sayfası haricinde başka isimler ve uzantılarla oluşturulan sahte internet ve sosyal medya sayfalarında bulunan içeriklere itibar edilmemesi gerekmektedir”. 

GÜVENİLİR KAYNAKLAR

BOTALŞ’a ait bütün yasal duyuruların, haberlerin ve bilgilendirmelerin BOTAŞ resmi internet sayfası ve sosyal medya hesapları üzerinden yapılmakta olduğunu kaydeden kamuoyu duyurusunda BOTAŞ’ın güvenilir internet adresi ile BOTALŞ’a ait sosyal medya hesapları da aşağıdaki gibi paylaşıldı. 

 • www.botas.gov.tr  
 • Instagram (botastr) 
 • X (Twitter) (botastr) 
 • Linkedin (botastr) 
 • Youtube (BOTASkurumsal) 
 • Facebook (botastr)  

BOTAŞ bu resmi kanallar haricinde  başka bir sosyal medya hesabı ve internet sayfası bulunmadığını bildirdi ve dolandırıcılık amaçlı içeriklere karşı alınabilecek aşağıdaki 3 temel önlemi sıraladı.

 • Güvenilmeyen Bağlantıları ve e-postaları açmayın: BOTAŞ tarafından gönderildiği izlenimi verilen, resmi olmayan e-postalar, reklam veya mesajlarda yer alan bağlantıları veya ekleri açmayın. 
 • Kişisel ve finansal bilgilerinizi paylaşmayın: BOTAŞ yöneticileri ve çalışanları sosyal medya üzerinden ve/veya telefon aracılığıyla kişisel/finansal bilgilerinizi (şifre, kredi kartı bilgileri, vb.) istemez. Hiçbir durumda bu tür bilgileri paylaşmayın. Dolandırıcılar, sahte iletişim bilgileri kullanarak kendilerini BOTAŞ temsilcisi gibi göstermeye çalışmaktadırlar. BOTAŞ tarafından hiçbir vatandaşımızla telefon ve/veya sosyal medya aracılığıyla yatırım vb. konular için iletişim kurulmamaktadır. 
 • Şüpheli durumları bildirin: Herhangi şüpheli bir içerik paylaşımı ile karşılaşıldığında derhal Emniyet ve Savcılık birimleriyle iletişime geçerek durumu bildirmeniz ve ilgili sosyal medya sağlayıcılarına (Facebook, Instagram, X (Twitter), Youtube vb.), Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi’ne (USOM) https://www.usom.gov.tr/ihbar linki üzerinden ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK)  https://www.ihbarweb.org.tr linki üzerinden dolandırıcılık bildiriminde bulunmanız da son derece önemlidir.
Önceki ve Sonraki Haberler