1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. BOTAŞ ve Mısırlı EGAS gaz işbirliğini görüştü

BOTAŞ ve Mısırlı EGAS gaz işbirliğini görüştü

Türkiye ve Mısır, normalleşme yoluna giren ilişkileri kapsamında doğal gaz ve LNG ticareti ve işbirliğine yönelik kurumlar arası işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

BOTAŞ ve Mısırlı EGAS gaz işbirliğini görüştü

Enerji Günlüğü - BOTAŞ, enerji merkezi olma hedefiyle Mısır’ın milli doğal gaz şirketi EGAS ile doğal gaz ve LNG ticareti imkânları, doğal gaz altyapı ve yer altı depolarına yönelik iş birliği, teknik bilgi ve deneyim paylaşımı konularında istişarelerde bulundu.

Doğal gazdan petrole, yenilenebilir enerjiden LNG ve FSRU terminali işletmeciliğine, depolama faaliyetlerinden liman hizmetlerine pek çok alanda çalışmalar yürüten BOTAŞ, enerji kaynak çeşitliliğinin artırılması amacı doğrultusunda bölgesindeki enerji ortaklarıyla iş birlikleri kuruyor. Cumhurbaşkanlığı düzeyinde Mısır’a gerçekleştirilen resmi ziyaret kapsamında milli doğal gaz şirketleri BOTAŞ ve EGAS (Egyptian Natural Gas Holding Company) üst yönetimleri arasında da bir toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda; BOTAŞ ile EGAS arasında ilişkilerin derinleştirilmesi yönünde mutabık kalındı ve bu çerçevede doğal gaz ve LNG ticareti imkânları, doğal gaz altyapı ve yer altı depolarına yönelik iş birliği, teknik bilgi ve deneyim paylaşımı konularında istişarelerde bulunuldu.

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE SOMUT ADIMLAR ATILACAK

BOTAŞ tarafından yapılan açıklamada, “Tarafların önümüzdeki süreçte müzakere edilen hususlara dair atacağı somut adımlar vesilesiyle ülkemizin ve bölgemizin enerji güvenliğinin desteklenmesi hedefleniyor.

Son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla ulaştığı arz potansiyeli ve uluslararası ortaklarıyla kurduğu iş birlikleriyle BOTAŞ, küresel ölçekte güçlü bir oyuncu olarak ülkemiz için katma değer üretmeye ve geleceği şekillendirmeye devam ediyor” denildi.

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler