1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. BOTAŞ’ın inşa edeceği besleme hatlarında mesafe limiti 5 km

BOTAŞ’ın inşa edeceği besleme hatlarında mesafe limiti 5 km

Doğal gaz yeterliliği bulunan ilçelerde iletim hattı, imarlı sınıra 5 km’den uzaksa besleme hattını BOTAŞ inşa edecek. Bu mesafe daha önce 30 km idi.  

BOTAŞ’ın inşa edeceği besleme hatlarında mesafe limiti 5 km

Enerji Günlüğü - Doğal gaz yeterliliği bulunan ilçelerde iletim hattı, imarlı sınıra 5 km’den uzaksa besleme hattını BOTAŞ inşa edecek. Bu mesafe daha önce 30 km idi.  

İlçelere Doğal Gaz Ulaştırılması Amacıyla Alınan 23 Eylül 2020 Tarihli ve 2953 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararının Uygulanmasına Dair Usul ve Esaslar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından kabul edilerek yayımlandı.  

Buna göre Karar’ın yürürlüğe girdiği tarihte merkez nüfusu 20.000 ve üzerinde olan ilçelerin listesi, Boru Hatlarıyla Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından 15 gün içinde ilgili kurum ve kuruluşlardan talep edilecek. 

BOTAŞ büyükşehirlerde yer alan ilçelerde merkez nüfusun 20.000 ve üzerinde olup olmadığının tespitinde, mahalleye dönüşen köy veya beldelerin nüfuslarının dikkate alınmayacağını ilgili kurum ve/veya kuruluşa bildirecek. 

BOTAŞ, söz konusu ilçelerin nüfus verileri temin edildikten sonraki 15 gün içinde EPDK’ya başvuracak. Başvuruda şehir besleme hattı yatırımına başlanan ancak henüz sonlandırılmayan ilçelerle yatırımı tamamlanan ilçeler de ayrıca belirtilecek. 

Şehir besleme hattı yatırımına ihtiyaç duyan ilçeler ise EPDK tarafından BOTAŞ’a bildirilecek. Daha sonra BOTAŞ yatırım yapılacak ilçeler listesini Bakanlığa sunacak ve Bakanlık onayladığı ilçeler listesini hem EPDK’ya hem BOTAŞ’a bildirecek. 

BOTAŞ, merkez nüfusu sonradan 20.000 ve üzerine çıkan ilçelerle ilgili de her yıl Mart ayı sonuna kadar liste temin edecek ve aynı süreç bu ilçeler için de işletilecek.  

LİSANS KAPSAMINDAKİ YETKİLİ DAĞITICI GÖREV ALACAK

Yeterlilik sağlayan ilçe, bir doğal gaz dağıtım şirketinin dağıtım lisansı kapsamında ise, o dağıtım şirketi yetkili olacak. Lisans kapsamı dışındaysa dağıtıcı şirketin hangisi olacağı EPDK tarafından belirlenecek. 

Lisans kapsamında olmayan ilçeler için ilde yetkili şirket kapsam genişletme başvurusu yaparsa, genişletme prosedürü öncelikli olarak işletilecek. 

BESLEME HATTI YATIRIMINDA BOTAŞ’IN SORUMLULUĞU ARTTI

İmarlı alan sınırı iletim hattına 5 km’den daha uzak mesafedeyse, besleme hattı yatırımlarını BOTAŞ yapacak; 5 km ve altındaysa yatırım dağıtım şirketi tarafından yapılacak. Daha önceki düzenlemede söz konusu mesafe 30 km olarak ifade ediliyordu.

Önceki ve Sonraki Haberler