1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. BOTAŞ’ın yetkisi Bakanlar Kurulu’na verilecek

BOTAŞ’ın yetkisi Bakanlar Kurulu’na verilecek

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, BOTAŞ'ın gaz ithalatı yapma yetkisinin esnetilerek Bakanlar Kurulu'na verileceğini söylediReuters’in...

BOTAŞ’ın yetkisi Bakanlar Kurulu’na verilecek

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, BOTAŞ'ın gaz ithalatı yapma yetkisinin esnetilerek Bakanlar Kurulu'na verileceğini söyledi

Reuters’in haberine göre, Enerji Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Doğalgaz Piyasası Kanunu'nda yapılacak değişiklikle BOTAŞ'ın gaz ithalatı yapması yetkisinin esnetilerek Bakanlar Kurulu'na verileceğini ve gerekmesi halinde şirketin yeni gaz alım kontratları yapabileceğini söyledi.

BOTAŞ’IN PAYI HALEN YÜZDE SEKSEN

Mevcut yasada BOTAŞ'ın doğalgaz piyasasındaki payının 2009 sonuna kadar yüzde 20'ye kadar azaltılmasına dair hüküm yerine getirilemedi. BOTAŞ'ın halen piyasadaki payı kontrat bazında yüzde 80 düzeyinde bulunurken, tasarının hayata geçmesi durumunda BOTAŞ'ın yeni kontratlar yapmasının yolu da açılmış olacak. Kilci, tasarı ile BOTAŞ'ın ticaret, depolama ve iletim olarak üçlü bir yapıda örgütlenmesinin öngörüldüğünü belirterek, 'Yeni düzenlemede iletim olarak üçlü bir yapıda örgütlenmesinin öngörüldüğünü belirterek, 'Yeni düzenlemede BOTAŞ'ın gaz ithalatı Bakanlar Kurulu kararıyla mümkün olacak, eski yasadaki kısıtlamalar Bakanlar Kurulu kararıyla esnetilecek. İhtiyaç duyulunca BOTAŞ yeni ithalat kontratı yapabilecek' dedi.

EPİAŞ'TA ÖZEL ŞİRKETLERE %2 HİSSE SINIRI

Enerji Bakanlığı Müsteşarı Kilci, yasal düzenlemeleri tamamlanan enerji borsasının (EPİAŞ) kurulması için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile gerekli çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Enerji Borsası'nda özelin payının yüzde 2'yi geçmeyeceğini ve kurulacak enerji borsasında (EPİAŞ) TEİAŞ'ın yüzde 30 hissesi olacağını açıklayan Kilci, diğer hissedarlar için ilana çıkılacağını kaydetti. Kilci, 'Hiçbir özel şirket yüzde 2'den fazla hissedar olamayacak. EPDK bu konuda bir çağrı yapacak. EPDK kriterlerine uyanlar yer alabilecek' dedi.

ŞİRKETLER İTHALAT YAPABİLECEK

Kilci, özel şirketlerin de alacağı lisansla doğalgaz ithalatı yapabileceğini belirtti. Rus gazının alındığı Batı Hattı'nda ilave kapasite oluşması halinde iç pazardaki gazın ortalama fiyatını düşürmek amacıyla gaz ithalatı yapılabileceğini kaydeden Kilci, 'Gaz uzun vadeli kontratlarla da alınabilir' dedi. Kilci, Batı Hattı'nda yeni bir kontrat devrinin öncelikli konu olmadığını vurguladı.

İGDAŞ'TA FİYAT ARTMAYACAK

Doğalgaz Piyasası Kanunu ile özelleştirilmesinin önü açılan İGDAŞ'ın doğalgaz satış sözleşmelerinde birim hizmet amortisman bedelleri konusunda düzenleme yapılacağını kaydeden Kilci, 'Orada tüketici fiyatını artırmadan şirketin, Faiz Amortisman Vergi Önceki Kar (FAVÖK)'ünü koruyacak bir yapı öngörüyoruz. Üst limitimiz tüketici fiyatı olacak; üst limiti artırmadan bir yöntem uygulanacak' dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler