1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. BOTAŞ`tan santrallere verilen doğalgaza yüzde 37 zam

BOTAŞ`tan santrallere verilen doğalgaza yüzde 37 zam

Enerji Günlüğü - Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi BOTAŞ elektrik santrallerine verdiği doğalgaza yüzde 37 zam yaptı.Zaman Gazetesi'nin...

BOTAŞ`tan santrallere verilen doğalgaza yüzde 37 zam

Enerji Günlüğü - Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi BOTAŞ elektrik santrallerine verdiği doğalgaza yüzde 37 zam yaptı.
Zaman Gazetesi'nin Enerji Bakanlığı ve Botaş kaynaklarına dayandırdığı haberine göre kamu elektrik santralleri için bin metreküp gaza yüzde 37 oranında zam yapıldı. Buna göre daha önce bin metreküp 1.013-1.040 Türk Lirası aralağında (santrale göre fiyat değişiyor) olan gazın fiyatı 1.400-1.427 TL aralığına yükseldi. Resmî verilere göre şirket en fazla doğalgazı da elektrik sektörüne veriyor. Geçen yıl satılan toplam 39,4 milyar metreküp gazın 18,9 milyar metreküpü enerji sektörüne gitti. Konut sektörüne 10,1 milyar metreküp doğalgaz verilirken geri kalan bölüm ise diğer sektörlere satıldı.
Şirket, malî dengeyi sağlamak için kamu elektrik santralleriyle alım garantili santrallere pahalı, konut (dağıtım şirketleri) ve sanayi müşterilerine ise ucuz gaz satış politikası izliyor. Kamu şirketi, fiyat artışıyla ilgili soruları cevapsız bıraktı. Botaş, en fazla doğalgazı enerji sektörüne satıyor. Şirket aynı şekilde en fazla parayı da elektrik sektöründen kazanıyor. Şirket, geçen yıl gaz satışlarından yaptığı 25,9 milyar liralık cironun 13,8 milyarını enerji sektöründen elde etti. Doğalgaz pazarının yaklaşık yüzde 90’ını elinde tutan şirket, en pahalı gazı da enerji sektörüne satıyor.