1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. BP TANAP ortaklığı yılsonunda

BP TANAP ortaklığı yılsonunda

Enerji Günlüğü - BP'nin TANAP hisselerinin yüzde 12’sini alarak hissedar olması için gerekli yasal prosedürün yılsonuna kadar tamamlanması bekleniyor.Azerbaycan...

BP TANAP ortaklığı yılsonunda

Enerji Günlüğü - BP'nin TANAP hisselerinin yüzde 12’sini alarak hissedar olması için gerekli yasal prosedürün yılsonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Azerbaycan devlet enerji şirketi SOCAR'ın yatırım bölümü başkanı Vagif Aliyev, dün gazetecilere yaptığı açıklamada, geçen yıl Azerbaycan'dan başlayıp Türkiye'yi kat edecek olan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'ne (TANAP) katılma kararı alan BP'nin işlemlerin tamamlanmasından sonra yüzde 12 hisse sahibi olacağını söyledi.

TANAP'IN KAPASİTESİ 31 MİLYAR METREKÜPE ÇIKABİLİR

Aliyev, Azerbaycan'ın başka gaz sahaları ile Ortadoğu ve Akdeniz'den gelecek gazın da TANAP projesiyle taşınması konusunun değerlendirildiğini, boru hattına eklenecek ek kaynaklarla gelecekte TANAP'ın kapasitesinin 31 milyar metreküpe çıkabileceğini söyledi.

Avrupa'nın Rus doğalgazına bağımlılığını azaltacak olan projede SOCAR'ın yüzde 58, Botaş'ın yüzde 30 payı var.

Botaş daha önce yüzde 20 olan hissesini bu yıl yüzde 30'a çıkarırken, SOCAR Haziran ayında kendi hissesinin bir kısmını satabileceğini ancak kontrol hissesini elinden tutacağını açıklamıştı.

TANAP projesiyle Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki BP liderliğinde bir konsorsiyumun işlettiği Şah Deniz II sahasından çıkan doğalgazdan başlangıçta yılık 16 milyar metreküp gaz taşınması hedefleniyor.

Gürcistan sınırından Türkiye'ye girdikten sonra Anadolu'yu geçerek Bulgaristan-Yunanistan sınırına kadar uzanacak olan boru hattının inşaatının 2018 sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Böylece 2019'dan itibaren Şah Deniz gazı Avrupa'ya ulaşacak. Boru hattının maliyeti ilk hesaplamalara göre 10-11 milyar dolar olacak.

Önceki ve Sonraki Haberler