1. HABERLER

  2. PETROL

  3. BP`yi hayal kırıklığına uğratan mahkeme kararı

BP`yi hayal kırıklığına uğratan mahkeme kararı

Enerji Günlüğü - BP'nin, 2010 yılında Meksika Körfezi'nde meydana gelen sızıntıyla ilgili askıya alınan tazminat talepleri süreci yeni bir mahkeme kararı...

BP`yi hayal kırıklığına uğratan mahkeme kararı

Enerji Günlüğü - BP'nin, 2010 yılında Meksika Körfezi'nde meydana gelen sızıntıyla ilgili askıya alınan tazminat talepleri süreci yeni bir mahkeme kararı ile yeniden devam edecek.

BBC'nin haberine göre, İngiliz petrol şirketi BP'nin, 2010 yılında Meksika Körfezi'nde meydana gelen sızıntıyla ilgili tazminat ödemelerini sınırlama girişimi başarısız oldu.ABD New Orleans Mahkemesi, firmaların tazminat ödemesi almak için, sızıntıdan doğrudan zarar gördüğünü kanıtlamak zorunda olmadığı yönündeki kararı gözden geçirmeyi 5'e karşı 8 oyla reddetti. Böylece firmalar tazminat almak için yaşanan çevre felaketinden doğrudan zarar gördüklerini kanıtlamak zorunda değiller.

BP, Aralık ayında ayrı bir mahkemede bazı firmaların hayali sızıntı iddiaları ileri sürdüğünü savunmuş, Mahkeme de tazminat talepleri sürecini askıya almıştı. Yeni mahkeme kararı ile birlikte askıya alınan bu süreç şimdi yeniden devam edecek.

BP HAYAL KIRIKLIĞI İLE KARŞILADI

BP bu kararı "hayal kırıklığı" ile karşıladığını ve diğer yasal seçenekleri gözden geçireceklerini söyledi. Petrol devi şimdi sonraki yasal aşamaya ilerlemeyi değerlendiriyor. Bu yönde adım atılırsa konu ABD Yüksek Mahkemesi'ne taşınabilir.

DAVAYA KONU OLAY

Dört yıl önce Meksika Körfezi'ndeki Deepwater Horizon petrol platformundaki patlamada 11 işçi ölmüş ve deniz suyuna milyonlarca litre ham petrol karışmıştı. BP 2012 yılında, tazminat iddialarını çözmek için kenara yaklaşık 7.8 milyar dolar koyacağını açıklamıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler