1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Bu uygulamayı cebine indir, karbon ayak izinizi küçült!

Bu uygulamayı cebine indir, karbon ayak izinizi küçült!

Enerji Günlüğü - Bireylerin kendi sera gazı salımlarını akıllı telefonlarıyla kolayca hesaplamalarını sağlayan Apple iOS ve Anddroid uygulaması kullanıma...

Bu uygulamayı cebine indir, karbon ayak izinizi küçült!

Enerji Günlüğü - Bireylerin kendi sera gazı salımlarını akıllı telefonlarıyla kolayca hesaplamalarını sağlayan Apple iOS ve Anddroid uygulaması kullanıma sunuldu. 

Çevre, enerji ve sürdürülebilirlik konularında danışmanlık hizmeti veren Escarus, bireylere, sera gazı emisyonlarını hesaplama imkânı veren SıfırKarbon Metre uygulaması geliştirerek iPhone ve android platformlarına taşıdı. TSKB'nin bir iştiraki olan Escarus, bireylerin, kullandıkları enerji kullanımı ve mobil/sabit faaliyetler sonucu neden oldukları toplam sera gazı emisyonunu hesaplamasını amaçlayan SıfırKarbon Metre’yi, Apple iOS uygulaması olarak, Apple sanal mağazalarında, android uygulaması olarak ise Play Store’larda kullanıcıya sundu.

YOLUNU KISALT, KARBONU AZALT

Elektrik, ısınma, ulaşım ve kâğıt tüketiminden kaynaklanan karbon miktarının ayrı ayrı ölçülmesine olanak veren uygulama, kullanıcılarına her ana başlık altında farklı alternatiflerle giriş yapma fırsatı veriyor. SıfırKarbon Metre, tüketilen elektrik, kâğıt, yiyecek-içecek miktarı, ısınma türü, seyahat aracı ve ulaşım mesafesi gibi ulaşılması kolay verilerin kullanıcı tarafından sisteme girişinin yapılmasının ardından, karbon ayak izi hesaplamasını gerçekleştiriyor.

HEM FAALİYETLER, HEM KURUMLAR İÇİN ÖLÇÜM

Escarus Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hülya Kurt konuya ilişkin yaptığı açıklamada, iklim değişikliğinin ülkeler, ekonomiler ve şirketler için önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağını vurguladı. Kurumları olduğu gibi bireysel tüketiciyi de sürdürülebilirlik, iklim değişikliği ve çevre konularında bilinçlendirme hedefiyle çalıştıklarını anlatan Kurut, "Bu doğrultuda sosyal sorumluluk anlayışıyla hayata geçirdiğimiz SıfırKarbon Metre, kâr amacı gütmeyen bir yapıyı temsil ediyor. SıfırKarbon Metre ile kurumların yanı sıra bireylere de karbon ayak izini ölçme fırsatı veriyoruz. İlerleyen zamanlarda SıfırKarbon Metre’yi gelişmiş sürümleriyle kullanıcısı ile buluşturmayı amaçlıyoruz” dedi.

SıfırKarbon Metre uygulaması, Escarus karbon hizmetleri bünyesinde geliştirilen bir sertifikasyon sistemi olan ve kurum, ürün ve hizmetler için karbon ayak izi ölçümlerinin hesaplanması amacı ile hizmete sunulan, SıfırKarbon Prensipleri’nden yola çıkılarak geliştirildi.

Önceki ve Sonraki Haberler