1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Bulgaristan-Türkiye transit doğalgaz boru hattı açıldı

Bulgaristan-Türkiye transit doğalgaz boru hattı açıldı

Enerji Günlüğü - Bulgaristan ile Türkiye arasında çift yönlü doğalgaz aktarımı yapacak olan Lozenets - Nedyalsko Boru Hattı açıldı. Bulgaristan...

Bulgaristan-Türkiye transit doğalgaz boru hattı açıldı

Enerji Günlüğü - Bulgaristan ile Türkiye arasında çift yönlü doğalgaz aktarımı yapacak olan Lozenets - Nedyalsko Boru Hattı açıldı. 

Bulgaristan devlet şirketi Bulgartransgaz, Bulgaristan’ın Yambol ilinin Lozenets köyünde düzenlenen resmi açılışla, Bulgaristan- Türkiye transit doğalgaz aktarımını sağlayacak olan Lozenets - Nedyalsko Boru Hattı’nı açtı. 20 kilometre uzunlukta olan boru hattı Türkiye’ye transit gaz aktaracak. Toplam maliyeti 52 milyon leva olan projeyle, Bulgaristan’dan Türkiye’ye olduğu gibi Türkiye’den de Bulgaristan’a doğalgaz aktarımı yapılabilecek.

HAT YENİ İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI YARATACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez açılış töreninde yaptığı konuşmada, Trans Balkan boru hattının bu yeni bölümünün iki ülkenin doğalgaz sektöründe uzun süredir devam eden işbirliği için yeni fırsatlar doğuracağına inandığını belirterek, ”30 yıla aşkın bir süredir Trans Balkan boru hattıyla Bulgaristan üzerinden ilk doğalgazı almıştık. Bu ilişki 30 yıldır sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Bugün daha ileri bir seviyeye taşımış olacağız. İleride Avrupa’ya bu çift hattan biri kullanmak suretiyle gaz taşıma imkânı sağlamış olacağız” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler