1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Bulgaristan Türkmenistan enerji çalışmalarına katılmak istiyor

Bulgaristan Türkmenistan enerji çalışmalarına katılmak istiyor

Enerji Günlüğü - Bulgar şirketlerinin Türkmenistan'da doğalgaz ve petrol arama ve üretme çalışmaları ile elektrik, doğalgaz ve petrol altyapısının...

Bulgaristan Türkmenistan enerji çalışmalarına katılmak istiyor

Enerji Günlüğü - Bulgar şirketlerinin Türkmenistan'da doğalgaz ve petrol arama ve üretme çalışmaları ile elektrik, doğalgaz ve petrol altyapısının inşası çalışmalarına katılmak istedikleri kaydedildi.

24-25 Ağustos tarihlerinde Türkmenistan'ı ziyaret eden Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgar şirketlerinin Türkmenistan'da doğalgaz ve petrol arama ve üretme çalışmalarına katılmak istediklerini kaydederek, bunun yanı sıra elektrik, doğalgaz ve petrol altyapısının inşasında da görev alabileceğini ifade etti.

Bulgar Başbakanı, Bulgaristan da dahil olmak üzere Avrupa Birliği'nin enerji güvenliğinin sağlanmasında Türkmenistan'ın büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti.

BULGARİSTAN DOĞALGAZDA ALTERNATİF BİR GÜZERGAH

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, enerji kaynaklarının çeşitli yollarla dünya piyasasına ulaştırılmasında Trans-Hazar doğalgaz boru hattının önemli bir adım olabileceğini kaydetti.

Bulgaristan Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Trans-Hazar doğalgaz boru hattının inşa edilmesi Türkmenistan doğalgazının Bulgaristan'a Türkiye ve Yunanistan üzerinden ulaştırılmasına imkân sağlayacak. Bu da Bulgaristan'a doğalgaz sevkiyatında alternatif bir güzergâh anlamına geliyor.

Önceki ve Sonraki Haberler