1. HABERLER

  2. NÜKLEER

  3. Bulgaristan`da nükleer için halk oylaması

Bulgaristan`da nükleer için halk oylaması

Enerji Günlügü - Belene Nükleer Santrali'nin yapılıp yapılmayacağına Bulgaristan halkı karar verecek. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgaristan...

Bulgaristan`da nükleer için halk oylaması

Enerji Günlügü - Belene Nükleer Santrali'nin yapılıp yapılmayacağına Bulgaristan halkı karar verecek. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Bulgaristan Ulusal Televizyonu'na yaptığı açıklamada, ihalesini Rus Atomstroyeksport şirketinin kazandığı Belene Nükleer Santral projesi'yle ilgili referandum düzenleneceğini açıkladı. Nükleer santral yapma kararının ancak kamuya açık, geniş bir tartışma sonucunda alınabileceğini belirten Borisov, konuyu referanduma götürmek için Bulgaristan Devlet Başkanı Rosen Plevneliev’e başvuracağını söyledi. Rus RIA Novosti ajansı konuya ilişkin haberinde olası referandum için henüz bir tarih belirlenmediğini duyurdu.
Belene Nükleer Santrali, Bulgaristan'ın kuzeyinde, Tuna nehri kıyısında yer alan ve finansman eksikliğinden dolayı 1990 yılında inşaatı durdurulan bir proje. İnşaatın devam edebilmesi için 2005 yılında açılan ihaleyi Rus Atomstroyeksport şirketi kazandı. Atomstoreyksport'la 2008 yılında kontrat imzalandı. Geçtiğimiz Şubat ayında ise Başbakan Boyko Borisov, projenin güvenli olduğu konusunda kamuoyu ikna edilinceye kadar inşaatın dondurulduğunu duyurdu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler