1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Bursa tarımda temiz enerji kullanacak

Bursa tarımda temiz enerji kullanacak

Enerji Günlüğü - Bursa'nın Yenişehir ilçesinde tarımsal sulama ve gıda işletim tesisleri için gerekli enerji yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak.Dünya...

Bursa tarımda temiz enerji kullanacak

Enerji Günlüğü - Bursa'nın Yenişehir ilçesinde tarımsal sulama ve gıda işletim tesisleri için gerekli enerji yenilenebilir kaynaklardan sağlanacak.

Dünya Gazetesi'nin Zehra Oruç imzalı haberine göre, Enerji Verimliliği Derneği (ENVER-DER) Bursa Şubesi, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) 2014 yılı doğrudan faaliyet destek programı kapsamında hazırladığı Yenişehir Havzası Yenilenebilir Enerji Kaynaklı Tarımsal Destekleme projesinin fizibilite çalışmasını tamamladı. 70 bin TL’lik bütçe ile hazırlanan fizibilite kapsamında; bölgede 12 ay ekonomik faaliyetlerin devam ettirilmesi amacıyla salça tesisi, kurutma tesisi ve gıda depolama tesisi kurmak için gerekli su ve enerji ihtiyacının karşılanması yönünde projeler hazırlandı.

ENVER-DER Bursa Şubesi Başkanı Mustafa Uysal, Yenişehir’in güneş enerjisinde ülke genelinin üstünde bir verimliliğe sahip olduğuna vurgu yaparak, “Amacımız tarımda kullanılan enerjiyi temiz kaynaklardan edinmek. İlçede gerçekleştirilen tarımsal potansiyelde sulama projesi için 3200 KW’lık, gıda işletim tesisleri için de 2150 KW’lık enerjiye ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamak için en bereketli kaynağımız olan güneşi kullanarak, çanak güneş panelleri kuracağız. 5 MW’lık elektrik enerjisi üretebileceğimizi öngördüğümüz bu tesis için 14 milyon euro’luk yatırım bütçesi belirledik. Böyle bir tesis için 50 ila 80 dönümlük bir alana gereksinimiz var” dedi.