1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. Bursa'da metan gazından elektrik üretilecek

Bursa'da metan gazından elektrik üretilecek

Enerji Günlüğü - Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1,2 MWh'lik katı atık elektrik üretim santrali kuruyor. Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl...

Bursa'da metan gazından elektrik üretilecek

Enerji Günlüğü - Bursa Büyükşehir Belediyesi, 1,2 MWh'lik katı atık elektrik üretim santrali kuruyor. 

Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl Katı Atık Depolama Alanı’nda, metan gazından elektrik enerjisi elde etmek üzere projelendirilen 1,2 MWh'lik elektrik üretim tesisinin inşaatına başlandı. Yaklaşık 4 milyon TL'ye mal olacak projede üretim daha sonra 2,4 MWh'e kadar çıkacak ve 10 bin konutun elektrik ihtiyacı karşılanacak.  

Katı atıkları da ekonomiye kazandıracak projenin ihalesi, Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı tarafından yap, işlet, devret modeliyle yapıldı ve tesise Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından ön lisans verildi. Tesis üretime başladığında üretilen elektrik UEDAŞ‘a satılacak, yüzde 57,3 pay ve kira geliri Büyükşehir Belediyesi’ne 23 yıl boyunca ödenecek. 

TESİS 2018'İN SONUNA KADAR DEVREYE GİRECEK 

Bursa’nın her alanda sağlıklı bir şehir olması için çevre yatırımlarına özellikle önem verdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, metan gazından elektrik enerjisi üretimini hedefleyen tesisin yapımına başlandığını söyledi. Aktaş, “Bursa, çok güzel, yeşiliyle, çevresiyle, doğal güzellikleriyle önemli bir kent. Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de bu kentin temiz havasına, suyuna, değerlerine sahip çıkmamız gerektiğini bilincindeyiz. Bu bakış açısından hareketle, İnegöl’de katı atık depolama alanında inşaatına başlanan proje ile deponi gazının içinde bulunan ve karbondioksite göre 21 kat daha zararlı olan metan gazının sebep olduğu sera etkisinin önüne geçmeyi hedefliyoruz. İnşaat çalışmalarının hızlıca tamamlanacağı tesiste 2018 yılının sonuna kadar elektrik üretimine başlamayı amaçlıyoruz” diye konuştu. 

Enerji Günlüğü

Önceki ve Sonraki Haberler