1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Büyümenin enerjisi, enerji sektöründen

Büyümenin enerjisi, enerji sektöründen

Enerji Günlüğü - Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2.9'luk büyüme gösterdi. Bu oran, beklentilerin altında bir büyümeye işaret ediyor...

Büyümenin enerjisi, enerji sektöründen

Enerji Günlüğü - Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde yüzde 2.9'luk büyüme gösterdi. Bu oran, beklentilerin altında bir büyümeye işaret ediyor ve "yumuşak iniş"in devam ettiğini gösteriyor. İkinci çeyrek büyüme hızının yavaşlamasında özellikle özel sektör yatırım talebi ve tüketimdeki daralmanın önemli rol oynadığı gözlendi. Büyüme daha çok kamu harcamaları ve ihracattan destek buldu.
Sektörler bazındaki büyüme verilerine bakıldığı zaman, enerji ve gayrimenkul alanındaki gelişmelerin, büyümenin lokomotifi konumunda olduğu gözleniyor. Elektrik, gaz, buhar ve sıcak su üretimi ve dağıtımı sektöründeki yüzde 6.1'lik büyüme, genel ekonomik büyümenin daha da aşağılara inmesini önledi. Gayrimenkul'deki büyüme ise yüzde 7.1 olarak kaydedildi.
Yılın ilk altı aylık dönemindeki yüzde 3.1'lik genel ekonomik büyümeye karşılık, bu oran enerji sektöründe yüzde 7.1'i, gayrimenkulde ise yüzde 7'yi buldu.

Temmuz ayı sanayi üretimi de enerji sayesinde artış gösterdi...