1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çalık Yedaş ve GE, akıllı şebeke projesinde buluştu

Çalık Yedaş ve GE, akıllı şebeke projesinde buluştu

Enerji Günlüğü - Türkiye’de elektrik dağıtım liderliği rolünü üstlenen Çalık Yedaş, dünyanın en son teknolojisini kullanan GE ile işbirliği...

Çalık Yedaş ve GE, akıllı şebeke projesinde buluştu

Enerji Günlüğü - Türkiye’de elektrik dağıtım liderliği rolünü üstlenen Çalık Yedaş, dünyanın en son teknolojisini kullanan GE ile işbirliği yaparak, 7 milyon dolara enerji izleme üssü kuracak. Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop’un elektrik dağıtım işini üstlenen Çalık Yedaş, şebekeyi uzaktan izleyip arızalara uzaktan müdahale etmek üzere SCADA/DMS (Data İzleme, Kaydetme ve Şebeke Yönetimi) projesini başlattı. SCADA/DMS ve enerji üretimi teknolojilerinde önde gelen firmalarından olan General Electric Digital Energy Grubu tarafından kurulacak olan sistem, 2013 yılı sonunda işletmeye alınacak. 7 milyon dolarlık proje, Çalık Yedaş’ın elektrik dağıtım sorumluluk alanındaki Samsun, Ordu, Amasya, Çorum ve Sinop illerinde eş zamanlı olarak başlatılacak.

Proje kapsamında, 133 adet dağıtım merkezi ve bu merkezlerden aboneleri besleyen 950 adet fiber enerji yönetimi otomasyonuna alınacak. Sistem ile elektrik arızaları uzaktan tespit edilip, anında müdahale edileceği gibi elektrik şebekesinin tüm kritik değerleri izlenebilecek, arızalar oluşmadan önlenebilecek. Sistemle bir arıza olması halinde müşterinin çağrı merkezini aramasına gerek kalmıyor. Sistem Çalık Yedaş Yeşil Bina Üssü’nden tespit edilen arızalara ekipler derhal yönlendirilecek.

ELEKTRİKTE KALKAN GÖREVİ ÜSTLENECEK
GIS, OSOS ve ISU Projeleri ile de entegre edilecek ve ‘kalkan görevi üstlenecek’ olan sistem, müşteri memnuniyeti ve verimli şebeke odaklı olarak tasarlandı. Proje kapsamında 500 bin aboneyi kapsayan bölge şebeke otomasyonu da sisteme dahil edilecek. 2013 yılından itibaren tüm aboneleri kapsayan otomasyon ve altyapı planlaması Çalık Yedaş’ın 1 milyon 500 bin abonesine Avrupa kalite standartlarında dağıtım hizmeti vermeyi hedefliyor. Projede, Çalık Yedaş’ta 21, GE’den yerli ve yabancı 10 personel olmak üzere, toplam 31 personel görev yapıyor. Görevli personel, yurt dışında ve yerinde yoğun bir eğitime tabi tutulacak.

ÇEVRE DOSTU SİSTEM İÇİN YEŞİL BİNA
Çalık Yedaş Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu, gerçekleştirdikleri her projenin, Çalık Yedaş’ın elektrik dağıtımında ülkede ve Avrupa’da lider olma hedefine göre tasarlandığını belirtti. Türkoğlu, “Proje, Çalık Yedaş bölgesi ile sınırlı kalmayıp, hedeflenen diğer şirketlere de taşınacak. Müşteri memnuniyetinin yanı sıra karbon emisyonlarının düşürülmesi gibi önemli bir amaca da hizmet edecek. Tüm dünya global çevre uyumu için karbon emisyonlarını düşürmek üzere yenilenebilir enerji kaynağı arayışında. SCADA/DMS projesindeki üretim ve tüketim kontrol sistemi ile yenilenebilir enerjinin aboneler tarafından en etkin şekilde kullanımını sağlayacak. Yani ne kadar tüketeceksek, o kadar talep edeceğiz. Bu nedenle Ankara Karayolu’ndaki 3 bin 500 metrekare alanlı SCADA Kontrol Merkezi de tamamen ‘Yeşil Bina’ olarak inşa edilecek. Yani çevre dostu olacak. EFQM Mükemmellik Ödülü’nün önemli bir kriteri olan Global Çevre Uyumluluğu ilkesine yakışır şekilde çevreci bir anlayışı sergileyeceğiz.

GE GENEL MÜDÜRÜ: AVRUPA ÖRNEĞİ
Proje toplantısına katılan GE Türkiye Genel Müdürü Mete Maltepe ise projeyle ilgili olarak, “Elektrik dağıtımında lider rolünü üstlenmiş olan Çalık Yedaş gibi vizyonu Avrupa standartlarında bir şirket ile bu projede birlikte çalışmak, General Electric için büyük bir gurur. GE’nin dünyadaki deneyim ve uzmanlığı, Çalık Yedaş bölgesine en üst seviyede taşınacaktır. Yapılacak entegrasyonlar ile Çalık Yedaş EDAŞ, Smart Grid (Akıllı Şebeke) modeli ile şebeke yönetiminde Avrupa örneği bir şirket olacak.” şeklinde konuştu. SCADA/DMS sisteminin adeta bir kalkan görevi gördüğünü söyleyen ve çevre dostu olduğunu belirten Çalık Yedaş Genel Müdürü Türkoğlu, “Projenin ilk adımı 5 ildeki dağıtım binalarının hazırlanması ve entegre edilmesidir. 2012 yılı sonunda sahaya yerleştirilecek uzaktan izleme cihazları ile sahadan gelen bilgiler, SCADA sistemi üzerinde kaydedilecek ve izlenebilecektir. 2013 yılında ise DMS (Dağıtım Şebeke Yönetimi) sistemi tamamlanarak, izlemenin yanında tüm şebekeye müdahale edilebilirlik sağlanacaktır” dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler