1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Çandarlı RES güneşle hibrit santrale dönüşecek

Çandarlı RES güneşle hibrit santrale dönüşecek

İzmir’in Dikili ilçesinde kısmen işletilmekte olan Çandarlı Rüzgar Enerji Santrali (RES) sahasında 23 MW kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulcak.

Çandarlı RES güneşle hibrit santrale dönüşecek

Enerji Günlüğü - İzmir’in Dikili ilçesinde kısmen işletilmekte olan Çandarlı Rüzgar Enerji Santrali (RES) sahasında 23 MW kapasiteli Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulcak.

Çandarlı RES Elektrik Üretim A.Ş. tarafından İzmir İli, Dikili İlçesinde Çandarlı Birleşik Yenilenebilir Elektrik Üretim Tesisi (Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali İlavesi) Projesi planlanıyor. 

Yaklaşık 69 milyon TL değerindeki proje kapsamında halen kısmi olarak işletmede olan 22,905 MW kapasiteli Çandarlı Rüzgar Enerji Santrali’ne (ana kaynak) 22,905 MW kapasiteli Güneş Enerji Santrali (yardımcı kaynak) ilave edilecek. Bu sayede şebekeye aynı bağlantı noktasından bağlanan tamamı yenilenebilir birden fazla enerji kaynağından, tek bir üretim tesisinde elektrik üretmek mümkün olacak. 

Kurulacak olan güneş santralinde her biri 450 Wp gücünde 50.900 adet monokristal tipte panel kullanılması planlanıyor. Çandarlı RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali ise devreye girdiğinde 46.000.000 kWh/yıl üretim yapabilecek. Çandarlı RES ise halihazırda 5 adet türbin ile yılda 80.325.000 kWh elektrik üretiyor.

Enerji Günlüğü 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler