1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Çatalağzı Termik Santrali`nin satışına onay

Çatalağzı Termik Santrali`nin satışına onay

Enerji Günlüğü - Özelleştirme Yüksek Kurulu(ÖYK), Çatalağzı Termik Santrali'nin ihaleye en yüksek teklifi sunan Demir Madencilik'e satışını onayladı....

Çatalağzı Termik Santrali`nin satışına onay

Enerji Günlüğü - Özelleştirme Yüksek Kurulu(ÖYK), Çatalağzı Termik Santrali'nin ihaleye en yüksek teklifi sunan Demir Madencilik'e satışını onayladı. Demir Madencilik almadığı takdirde teminatı yanacak ve ÇATES sırasıyla önce Elsan'a o da almazsa Alsim Alarko'ya teklif edilecek. 

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının konu ile ilgili kararı bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Elektrik Üretim A.Ş.'ye ait Santral ile Santral tarafından kullanılan taşınmazların, 351 milyon dolar bedelle en yüksek teklifi veren Demir Madencilik Petrol Ürünleri Enerji İnşaat Liman Gemi-Yat Yapım Turizm Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye satışına karar verildi. Demir Madencilik'in sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde teminatı irat kaydedilecek.

Bu durumda ÇATES, ihaleye 350.000.000 (Üçyüzellimilyon) ABD Doları bedelle ikinci en yüksek teklifi veren Elsan Elektrik Gereçleri Sanayi ve Ticaret AŞ'ye İhale Şartnamesi çerçevesinde satılacak. Elsan'ın sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde teminatı İdare lehine irat kaydedilecek ve bu kez 325.000.000 (Üçyüzyirmibeşmilyon) ABD Doları bedelle üçüncü en yüksek teklifi veren Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret AŞ' İhale Şartnamesi çerçevesinde sözleşme imzalamaya davet edilecek. Alsim Alarko 'nun da sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi veya diğer yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde teminatı İdare lehine irat kaydedilecek. Her üç talipli de devralmadığı takdirde ÇATES özelleştirmesi için yeni bir ihale süreci başlatılacak. 

Önceki ve Sonraki Haberler