1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Çayırhan santraline dövizle alım garantisine soru önergesi

Çayırhan santraline dövizle alım garantisine soru önergesi

Enerji Günlüğü - CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, özelleştirilen Çayırhan termik santralinde üretilecek elektriğe 15 yıl boyunca yüksek fiyattan...

Çayırhan santraline dövizle alım garantisine soru önergesi

Enerji Günlüğü - CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, özelleştirilen Çayırhan termik santralinde üretilecek elektriğe 15 yıl boyunca yüksek fiyattan ve döviz üzerinden alım garantisi verilmesine karşı soru önergesi verdi.

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, daha önce EÜAŞ'a aitken 06.02.2016 tarihinde özelleştirilen Ankara ili Nallıhan ilçesi Çayırhan mevkiinde bulunan enerji üretim alanı ile kömür rezerv alanında kurulacak elektrik üretim santralinde üretilecek elektriğin 6,04 cent/kWh, yani 22,65 krş/kWh bedelle 15 yıl boyunca Elektrik Üretim A.Ş tarafından satın alınacağını ve ortaya çıkan fiyatın 2016 yılı ortalama toptan üretici fiyatı olan 14,57 krş/kwh’ın çok üstünde olduğunu belirterek ayrıca halka elindeki dövizi bozdurma çağrıları yapılırken neden bu alım garantisinin döviz üzerinden verildiğini Başbakan Binali Yıldırım'a sordu.

Akın'ın konuya ilişkin soruları şöyle:

1-    Yüksek fiyat oluştuğu ve kamu zararı oluşturacağı açık olarak ortaya çıkmış olan bu ihalenin Özelleştirme İdaresi Yüksek Kurulu tarafından onaylanmaması yönünde hükümetinizin bir çalışması var mıdır?

2-    Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere hükümetiniz tarafından halkımıza döviz bozdurma çağrısı yaparak alışverişlerin dövizle değil de milli para ile yapılması yönünde kampanyalar yapılırken Çayırhan Elektrik Üretim Santrali için 15 yıl boyunca milli paramız yerine döviz üzerinden alım garantisi verilmesinin nedeni nedir?

3-    Yenilenebilir enerjide devlet 10 yıl alım garantisi verirken bu projede 15 yıl alım garantisi verilmiş olması adil midir? 

4-    Yerli kömür desteği kapsamında başka hangi kömür rezerv alanları için benzer modelle ihaleler yapılacaktır? 

5-    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından halen Nazım İmar Planı ve Uygulama İmar askıda iken yöre halkından ve ülke genelinden itirazlar gelmişken, onay ve izinleri tamamlanmamış bir projenin ihalesinin yapılması mevzuata uygun mudur?

6-    Özelleştirme İdaresi Başkanlığı bu ihaleyi yaparken ulusal planlama, doğa koruma mevzuatı, taraf olduğumuz uluslararası doğa koruma ve iklim sözleşmelerini dikkate almış mıdır?”

Önceki ve Sonraki Haberler