1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Çelikler’den Seyitömer’e yeni kül ve cüruf depolama tesisi

Çelikler’den Seyitömer’e yeni kül ve cüruf depolama tesisi

Enerji Günlüğü- Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş., Seyitömer Termik Santrali’nde alternatif kül ve cüruf depolama tesisi kuracak.Bu kapsamda Çelikler...

Çelikler’den Seyitömer’e yeni kül ve cüruf depolama tesisi

Enerji Günlüğü- Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş., Seyitömer Termik Santrali’nde alternatif kül ve cüruf depolama tesisi kuracak.

Bu kapsamda Çelikler Seyitömer Elektrik, özelleştirme yolu ile satın aldığı 600 MWe (4x150) kurulu ve 1.830 MWt ısıl gücündeki Santral’de yapmayı planladığı yatırım için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) başvurusu yaptı.

MEVCUT KÜL BARAJI KASIM 2012’DEN BERİ KULLANILAMIYOR

Proje kapsamında Kasım 2012’den beri kullanılamaz hale gelen Kül Barajı’nın yenilenmesi hedefleniyor.

Proje’nin amacı şöyle; “2007 yılı itibariyle depolama için yeni yapılan yaklaşık 60.000.000 m3 kapasiteli kül barajı kullanılmaya başlanmıştır. 2007 yılı ile 2012 yılları arasında yılda yaklaşık 1.300.000 ton kül ve cüruf kül barajına taşınıp, su ile yayılarak bertarafı gerçekleşmiştir. 30 sene hizmet verebileceği hesaplanan kül barajı 2012 itibari ile uygulama hataları nedeniyle kullanılamaz hale gelmiştir. Bu nedenle, Kasım 2012’den itibaren Kül Barajı’na kül transferi durdurulmuştur. Seyitömer Termik Santralı’nda açığa çıkan uçucu kül ve taban külleri için mevcut kuru sistemle çalışılan kül depolama sahasının dolması, ÇED Olumlu Belgesi alınan sulu sistemle çalışılan kül depolama sahasının uygulama hataları nedeni ile kullanılamaz hale gelmesi gibi sebeplerden ötürü yeni bir kül depolama sahasına ihtiyaç duyulmuştur.”

SANTRAL VE SAHASI 2 MİLYAR 248 MİLYON DOLAR’A ÖZELLEŞTİRİLMİŞTİ

Çelikler Seyitömer Elektrik Üretim A.Ş., Seyitömer Termik Santrali’nin satışı ve maden sahasının devri için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) ile Haziran ayında 2 milyar 248 milyon Dolar’lık sözleşme imzalamıştı. 

Önceki ve Sonraki Haberler