1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Cengiz Holding, Taşkent DKÇS’nin kurulumunu tamamladı

Cengiz Holding, Taşkent DKÇS’nin kurulumunu tamamladı

Özbekistan’da Taşkent Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin kurulumunu tamamlayan Cengiz Holding, Sirdaryo Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin de kurulumuna başladı.

Cengiz Holding, Taşkent DKÇS’nin kurulumunu tamamladı

Enerji Günlüğü - Cengiz Holding, Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te bulunan 240 MW kapasiteli doğal gaz kombine çevrim santralinin kurulumunu tamamladı. Santral Mayıs ayında elektrik vermeye başlayacak.

Cengiz Holding’in Taşkent ve Sirdaryo’daki iki doğal gaz kombine çevrim santrali için dün akşam bir tören düzenlendi. 150 milyon dolarlık yatırımla kurulan Taşkent Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali’nin açılışı ile Sirdaryo’daki santralin temel atma töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev’in katılımlarıyla gerçekleşti. Mayıs ayı sonunda ticari üretime başlayacak olan Taşkent’teki tesisin 240 MW kurulu gücü bulunuyor. Sirdaryo tesisi de tamamlandığında Cengiz Holding’in Özbekistan’daki kurulu gücü, 460 MW olacak.

700 BİN KONUTA ELEKTRİK SAĞLAYACAK

37.000 metrekarelik alanda kurulu Taşkent Doğal Gaz Çevrim Santrali’nin kurulumu, yaklaşık 1 yılda tamamlandı. 240 MW kurulu güce sahip santral, tam kapasite çalıştığında 700.000 hanenin tüketimine karşılık gelen elektriği üretebilecek.

İşletme döneminde %85’i Özbek olmak üzere 100 kişinin çalışacağı santralin, sahip olduğu son teknoloji sayesinde esnek üretim kabiliyeti bulunuyor. Enerji ihtiyacına göre hem maksimum hem de minimum yükte verimli bir şekilde çalışabilen santral, çok kısa sürede maksimum yüke çıkabildiği gibi modüler yapısı sayesinde bakımı da hızlı yapılabiliyor. Benzerleri arasında dünyanın en verimli santrallerinden biri olan Taşkent Doğal Gaz Çevrim Santrali, Özbekistan’ın enerji ihtiyacının karşılanmasında önemli rol oynayacak.

İKİ TESİSİN KURULUMUNDA 1.200 KİŞİLİK İSTİHDAM

İki santralle ilgili bilgi veren Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyoyev liderliğinde uygulamaya konan kapsamlı reform programıyla ciddi bir kalkınma sürecine giren Özbekistan’ın Türk yatırımcılar için önemli fırsatlar sunduğunu belirtti. 

İki santralin kurulumunda istihdam sayısının 1.200’e ulaşacağını söyleyen Mehmet Cengiz, şöyle devam etti: “Taşkent’te kurulumu tamamlanan; Sirdaryo’da ise temel atma törenini düzenlediğimiz doğal gaz çevrim santrallerimizin, kardeş ülke Özbekistan’a hayırlı olmasını diliyorum. Yıl sonunda Sirdaryo tesisinin de devreye girmesiyle Özbekistan’daki kurulu gücümüz 460 megavata ulaşacak. Özbekistan’daki faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ülkeyi kalkındıran yeni yatırımlara birlikte imza atacağımıza inancım tam.”