1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Cengiz Holding’ten Adıyaman’a prefabrik kent

Cengiz Holding’ten Adıyaman’a prefabrik kent

Cengiz Holding, deprem bölgesi Adıyaman’da 1.250 kişinin barınma ihtiyacını karşılayacak prefabrik kent kuruyor. Mart'ta tamamlanacak kente ilk yerleşim haftaya...

Cengiz Holding’ten Adıyaman’a prefabrik kent

Enerji Günlüğü - 10 kenti olumsuz etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle yardım çalışmaları aralıksız devam ederken, Cengiz Holding barınma ihtiyacı için Adıyaman’da 1.250 kişilik prefabrik kentin yapımına başladı. Mart ayının ikinci yarısında tamamlanması hedeflenen kentte, 100 konteynır ve 120 prefabrik yapı, sosyalleşme alanları, çocuk oyun alanları ve yemekhane bulunacak.

HAFTAYA YERLEŞİM BAŞLIYOR

Adıyaman’da 40 bin metrekarelik alana kurulan prefabrik kent, büyüklükleri 21 metrekare ile 36 metrekare arasında değişen yapılardan oluşacak. 1+1 daire formunda tasarlanan yapılar, içinde banyo, tuvalet, mutfak da yer alacak şekilde ihtiyaçları karşılayacak. Önümüzdeki haftadan itibaren afetzedelerin, aşamalı olarak yerleşmeye başlayacağı yapılar, mart ayının ikinci yarısında tamamlanacak.

ŞİRKET ÇALIŞANLARI DA SAHADA

Cengiz Holding Grup şirketleri Eti Bakır, Eti Alüminyum, Cengiz Enerji, Cengiz İnşaat ve iştirakleri Kalehan Enerji, İGA, Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ), Çamlıbel Elektrik Dağıtım (ÇEDAŞ), Akdeniz Elektrik Dağıtım (AEDAŞ) ve Meram Elektrik Dağıtım (MEDAŞ) depremin ilk gününden bu yana maden işletmelerindeki uzman ekipleri ve iş makineleriyle arama kurtarma çalışmalarına katkı sunuyor. İhtiyaç malzemeleri taşıyan 90 TIR’ı deprem bölgesine ulaştıran Cengiz Holding, Gaziantep, Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş’taki 5 biner kişilik yemek çadırlarında her gün toplam 20.000 kişiye sıcak yemek servisi yapıyor. İslahiye ve Hatay’a iki ekmek fabrikası desteği sağlayan grup, AFAD ve AHBAP’a toplamda 3 milyar liralık nakdi destekte bulundu. 

Cengiz Holding, makine satın alarak kendi dikmeye başladığı çadırlarla da geçici barınma ihtiyacına çözüm üretmeye çalışıyor.