1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Çevre politikaları lojistik rotalarını değiştiriyor

Çevre politikaları lojistik rotalarını değiştiriyor

Almanya başta olmak üzere Batı Avrupa’daki, yüksek karbon salımına yol açan fabrikaların Doğu Avrupa’ya taşınması, lojistikte ana rotaları da değiştiriyor. 

Çevre politikaları lojistik rotalarını değiştiriyor

Enerji Günlüğü - Çevre konusunda her geçen gün yeni adımların atıldığı Avrupa’da, Almanya başta olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki ağır sanayi üretim tesisleri, daha esnek emisyon kuralları olan ülkelere taşınıyor. Almanya’nın sıfır emisyona geçişi, 5 yıl öne alarak 2045’e çekmesi sıkı düzenlemeleri beraberinde getirdi. Sanayi tesislerinin Doğu Avrupa’ya kaydırılması, ana lojistik rotalarının da yeniden belirlenmesine ve planlanmasına neden oluyor.

Batu Logistics Genel Müdürü Efe Göktuna, Avrupa’daki mevcut lojistik rotalarının, önümüzdeki süreçte ağırlıklı olarak Doğu Avrupa üzerinden şekillenmeye başlayacağını belirtti. Göktuna, “Almanya-Türkiye hattında yoğun parsiyel taşımalar yapan bir marka olarak Doğu Avrupa rotamızı daha da güçlendirmeye başladık” dedi.

“GELECEK PROJEKSİYONLARIMIZI GÜNCELLİYORUZ”

Göktuna, her hafta tüm Batı Avrupa ülkeleri ve Almanya’dan Türkiye’ye düzenli parsiyel çıkışları olduğunu belirterek, “Geçen yıl kurumsal dönüşümümüzün bir parçası olarak, forwarder hizmetlerimizi müşterilerimize daha verimli olacak bir hale evirmiştik. Avrupa’da iklim dostu olmayan fabrikaların doğu ülkelerine taşınma süreci, AB’nin sıfır emisyon hedefi için karbon kaçağı riskini artırsa da kıtanın doğusu için ciddi bir lojistik ihtiyacı anlamına geliyor. Buna bağlı olarak gelecek projeksiyonlarımızı güncelliyoruz” diye konuştu.

 

Önceki ve Sonraki Haberler