1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Çevre ve Enerji bakanlıklarından kaya gazı için işbirliği

Çevre ve Enerji bakanlıklarından kaya gazı için işbirliği

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevreyi kirletmeden, belirli kriterler çerçevesinde kaya gazı kullanımı konusunda Enerji...

Çevre ve Enerji bakanlıklarından kaya gazı için işbirliği

Enerji Günlüğü - Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, çevreyi kirletmeden, belirli kriterler çerçevesinde kaya gazı kullanımı konusunda Enerji Bakanlığı ile ortak çalışma yapacaklarını açıkladı.

Kaya gazı konusunun ele alındığı Litvanya’nın Başkenti Vilnius’da Avrupa Birliği (AB) Çevre Bakanları Toplantısı’nda konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğunu belirterek, Trakya ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde kaya gazı rezervleri bulunduğunu ifade etti.

Türkiye’nin enerji açığının azaltılması için kaya gazı üretiminin önemine işaret eden Bakan Bayraktar, “Türkiye’nin başka bölgelerinde de kaya gazı potansiyeli mevcut. Kaya gazının çevreyi kirletmemesi için gerekli tedbirleri alarak üretim yapılmasını hedefliyoruz” dedi.

“Kaya gazı üretim sürecinde mutlaka ÇED Raporları değerlendirilmeli”

Dünyada kaya gazı potansiyeli taşıyan 14 havza bulunduğunu ifade eden Bakan Bayraktar, “Ancak rezervlerin dağılımı bu havzalarla sınırlı değil. Türkiye’deki enerji açığından dolayı, doğalgaza bağımlı bir enerji tüketimi bulunuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, çevre değerlerini gözeterek kaya gazı teknolojisinin ülkemizde de kullanılmasını istiyoruz. Kaya gazı üretim sürecinde mutlaka Çevre Etki Değerlendirme Raporları (ÇED) değerlendirilmelidir. Özellikle kaya gazı arama aşamasında ortaya çıkması muhtemel olumsuzlukları baştan önlemek için çok hassas davranıyoruz. Türkiye’nin enerji açığının giderilmesine destek olacağını düşündüğümüz kaya gazı üretiminin sürdürülebilir kalkınma adına önemli bir alternatif olacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler