1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Çevrecilerden filtresiz termik santral yasalaşmasın talebi

Çevrecilerden filtresiz termik santral yasalaşmasın talebi

Enerji Günlüğü - Çevre ve sağlık alanında çalışan kuruluşlar, torba yasa tasarısında yer alan kömürlü termik santrallerine filtre ve baca gazı...

Çevrecilerden filtresiz termik santral yasalaşmasın talebi

Enerji Günlüğü - Çevre ve sağlık alanında çalışan kuruluşlar, torba yasa tasarısında yer alan kömürlü termik santrallerine filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımları yapmaları için bu yılın sonuna kadar verilen sürenin iki yıl daha uzatılmasını içeren maddenin kabul edilmemesini talep etti.

Türk Tabipleri Birliği, TEMA Vakfı, Greenpeace Akdeniz, HEAL, 350.org, WWF-Türkiye, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği ve Türk Toraks Derneği gibi çevre ve sağlık alanında çalışan 17 kuruluşun üyesi olduğu Temiz Hava Hakkı Platformu, yeni torba yasa tasarısındaki Madde 45’in getirdiği muafiyet ve sebep olacağı kirliliğe dikkat çeken ortak bir bildiri yayımladı. Bildiride Meclis Genel Kurulu’nda gelecek hafta görüşülecek torba yasa tasarısının, baca gazı filtresi olmadan çalışan kömürlü termik santrallerin iki yıl daha havayı kirletmesine izin vereceği belirtilerek, yasanın kabul edilmemesini talep edildi.

10 SANTRALE 2 YIL DAHA HAVAYI KİRLETME ÖZGÜRLÜĞÜ TANINMASIN

2013 yılında kömürlü termik santrallerin özelleştirilmesinin ardından, bu santrallerin çevre yatırımlarını tamamlamaları için 2019 yılının sonuna kadar süre tanınmıştı. Bu süre içerisinde santraller, filtre ve baca gazı arıtma sistemleri gibi çevre yatırımlarını yapmadan altı yıl boyunca zehirli gazları doğrudan havaya saldı. 5 Şubat’a kadar sürecek ara yıl tatilinden sonra mecliste ilk sırada görüşülecek yasa teklifi, Çanakkale, Kahramanmaraş, Karabük, Kütahya, Manisa, Sivas, Şırnak ve Zonguldak’ta bulunan 10 santrale iki yıl daha havayı kirletme özgürlüğü tanıyacak.

ORTAK BİLDİRİ YAYINLANDI

Bugüne kadar söz konusu santrallerin doğaya ve insan sağlığına verdikleri kalıcı zararların iki yıl daha devam etmesine sebep olacak yasa teklifine çevre ve sağlık alanında çalışan kuruluşlar tepki gösterdi. Ortak bildiride şöyle denildi:

“Toplam kurulu gücü 4680 MW olan 10 santral halihazırda bu şehirlerde doğaya ve insan sağlığına ciddi tehdit oluşturmaktadır. Hava kirliliğinin başta kalp ve solunum yolu hastalıkları olmak üzere, kanser dahil birçok hastalığın ve erken ölümlerin temel nedeni olduğu artık kanıtlanmıştır. Ömrünü tamamlamış bu santrallerin çevre yatırımlarından muaf tutulmak bir yana, emekliye ayrılma planlamalarının ivedilikle yapılması gerekmektedir. Termik santrallerin yol açtığı zararın maliyeti, yasanın getireceği ertelemeyle kazanılması düşünülen miktardan çok daha fazla olacaktır. Bu sebeple milletvekillerimizden, bu santrallere iki yıl daha bizi hasta etme izni verecek Madde 45’i Meclis’teki oylamada kabul etmemelerini talep ediyoruz.”

Önceki ve Sonraki Haberler