1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. China Sunergy Türkiye`de üretim yapacak

China Sunergy Türkiye`de üretim yapacak

Enerji Günlüğü - Çin’in güneş paneli üretimi üzerinde çalışan firması China Sunergy'nin Türkiye'de güneş paneli üretimi için çalışmalara başladığı...

China Sunergy Türkiye`de üretim yapacak

Enerji Günlüğü - Çin’in güneş paneli üretimi üzerinde çalışan firması China Sunergy'nin Türkiye'de güneş paneli üretimi için çalışmalara başladığı açıklandı. Açıklama şirketin 2012'nin üçüncü çeyreği finansal sonuçlarının paylaşıldığı konferans görüşmede Sunergy CEO'su Stephen Cai tarafından yapıldı. Cai konuşmasında toplam gelirlerinde yüzde 26'lık pay sahibi olan Avustralya'nın kendileri için çok önemli bir pazar olduğunu, bununla birlikte Çin, ABD, Japonya, İngiltere, Almanya, Fransa ve Türkiye'nin de 2013'te China Sunergy için önemli pazarlar olacağını kaydetti. Cai konuşmasının bu bölümünde ise Türkiye'de 2013'te devreye girecek teşvik düzenlemesi ile büyük bir portansiyel olduğunu kaydederken şirketinin Türkiye'de panel üretimi için yatırım sürecini başlattığını bildirdi.
Stephen Cai Türkiye'de yerel ve üst düzey bir ortak ile beraber hareket ettiklerini söylerken 100 MW'lık ilk hücre ve modül fabrikası için üretim bandının Şangay'dan İstanbul'a nakledildiğini, Türkiye'deki üretimin Aralık sonuna kadar başlayacağını söyledi. Avrupa'daki talebe göre bu fabrikanın kapasitesinin artabileceğini kaydeden Stephen Cai, Türkiye pazarında da kendilerine güvendiklerini ifade etti. Bununla birlikte Stephen Cai yatırımın finansal boyutu, ortaklık oranları ve işbirliği geliştirdikleri şirketin ismi gibi bilgileri paylaşmadı. Sunergy CEO'su konuşmasının devamında Çinli güneş enerjisi sistemleri üreticileri için ABD'de getirilen ek gümrük vergileri uygulamaları için gelecek yıl verilecek nihai kararı beklediklerini belirtirken, Avrupa pazarında karşılaştıklarını benzer durumun risklerini ise Türkiye'de yerel bir ortak ile kuracakları üretim tesisi ile aşacaklarını söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler